.
.
.

ترکیه: به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند نخواهیم بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه 6 نوامبر اعلام کرد که ترکیه به تحریم‌های آمریکا علیه بخش‌های نفت و حمل و نقل ایران پایبند نخواهد بود، زیرا به گفته او، اقدام آمریکا توازن جهانی را بر هم می‌زند.

سخنان اردوغان در جمع خبرنگاران در پارلمان ترکیه یک روز پس از آن ایراد می‌شود که آمریکا اجرای دومین بسته از تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کرد؛ تحریم‌هایی که هشت کشور از جمله ترکیه از اجرای بخش نفتی آن معاف شده‌اند.

رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنان خود، به شدت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد. او در این باره گفت: «این گام‌ها در پی ایجاد اخلال در توازن جهانی است. نمی‌خواهم در جهانی امپریالیستی زندگی کنیم. این مسائل باید بر روی میز ئ در نشست سران در پاریس (اویل هفته آینده) مطرح شود».

او ادامه داد: «به طور حتم به این تحریم‌ها پایبند نخواهیم بود. ده میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از ایران می‌خریم، نمی‌توانیم مردممان را از سرما منجمد کنیم».

تحریم‌های خطرناک

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه سه‌شنبه 5 نوامبر به ایالات متحده آمریکا در پی اجرای تحریم‌های جدید علیه ایران هشدار داد و منزوی کردن تهران را «خطرناک» توصیف کرد.

روز دوشنبه آمریکا اجرای بسته دوم تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه ایران آغاز کرد. این تحریم‌ها شامل بخش‌هایی حیاتی از اقتصاد ایران از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل و نقل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چاووش اغلو در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه ژاپن در توکیو گفت: «در حالی که از ایالات متحده درخواست معافیت از تحریم‌های ایران می‌کردیم، با آن‌ها به صراحت سخن می‌گفتیم و تاکید می‌کردیم که منزوی کردن ایران حکیمانه نیست. منزوی کردن ایران خطرناک و مجازات مردم ایران غیرعادلانه است».

او افزود: «ترکیه مخالف تحریم ایران است و معتقد نیست از راه تحریم بتوان به نتیجه‌ای دست یافت».

چاووش اغلو ادامه داد: «بر این باورم که مذاکرات منتج به نتیجه از مذاکرات بسیار مفیدتر باشد».

ماه اوت گذشته، آمریکا اجرای بسته نخست تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه ایران آغاز کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای (برجام) امضا شده در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم