.
.
.

یک مقام مسئول در اتحادیه اروپا: با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیر موسکوویسی مسئول کمیساریای اقتصادی اتحادیه اروپا دوشنبه 5 نوامبر گفت که این اتحادیه با تصمیم ایالات متحده آمریکا در از سرگیری تحریم‌های نفتی و مالی علیه ایران، مخالف است.

موسکوویسی در مصاحبه با رادیو فرانس اینفو گفت: «اتحادیه اروپا موافق این تحریم‌ها نیست».

ایالات متحده آمریکا دوشنبه اجرای بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کرد که شامل بخش‌های حیاتی از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل و نقل می‌شود. این تحریم‌ها همچنین 700 شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی را در بی می‌گیرد.

- تحریم موسسه‌های بنادر، اسکله‌ها و کشتی سازی مرتبط با دولت ایران از سر گرفته می‌شود. خطوط کشتی جنوب ایران و شرکت‌های وابسته به آن نیز تحریم می‌شود.

- تحریم‌های نفتی ایران از سر گرفته می‌شود. بر این مبنا، شرکت ملی نفت ایران (NIOC)، شرکت بین‌المللی نفت ایران (NICO) و شرکت حمل و نقل نفت ایران (NITC ) تحریم می‌شود. همچنین خرید نفت، فراورده‌های نفتی و پتروشیمی از ایران هم ممنوع می‌شود.

- تحریم معامله‌های اقتصادی موسسه‌های مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و برخی از موسسه‌های مالی ایرانی برپایه ماده 1245 قانون دفاع ملی آمریکا مصوبه سال مالی 2012 (NDAA) از سر گرفته می‌شود.

- تحریم‌های مرتبط با خدمات بیمه دوباره اعمل می‌شود.

- تحریم‌های بخش انرژی ایران هم اجرایی می‌شود.

علاوه بر این آمریکا مجوزهای صادره برای نهادهای آمریکایی پس از توافق هسته‌ای سال 2015 برای تعامل با ایران را لغو می‌کند.

برپایه فرمان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور، اقدام به لغو تحریم‌های مرتبط با لغو تحریم‌های ایران کرد. به جای آن قوانین تحریم‌ها اجرا می‌شود.

بر اساس فرمان ریاست‌جمهوری، ایالات متحده اقدام به اجرای شماری از قوانینی می‌کند که فعالیت‌های «خرابکارانه» ایران را هدف قرار می‌دهد. «حمایت ایران از تروریسم»، «برنامه موشک‌های بالستیک»، «نقض حقوق بشر» و «بی ثبات کردن منطقه» از جمله این فعالیت‌ها است.