.
.
.

وزیر خزانه‌داری آمریکا: هدف تحریم‌ها تغییر رفتار خامنه‌ای و سپاه پاسداران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که هدف از تحریم‌های کشورش علی ایران، تغییر رفتار علی خامنه‌ای رهبر این کشور و سپاه پاسداران است.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که اجرای بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از دوشنبه 5 نوامبر آغاز شد. این بسته شامل بخش‌هایی حیاتی در اقتصاد ایران از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل و نقل می‌شود.

منوچین در مصاحبه با شماره روز دوشنبه روزنامه فایننشال تایمز، بیان این‌که تحریم‌های اعمال شده، بخشی از استراتژی دولت ایالات متحده برای تغییر رفتار تهران است گفت: «این تحریم‌ها ایران را مجبور به تن دادن به توافق هسته‌ای بهتر در آینده خواهد کرد».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای (برجام) امضا شده در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شده بود.

ترامپ این توافق را «بدترین توافق ممکن» می‌داند. او خواستار دست‌یابی به توافقی جامع‌تر است که شامل برنامه موشکی ایران، حمایت‌های از «گروه‌های تروریستی» و سیاست‌های منطقه‌ای تهران شود.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در مصاحبه خود گفت که تحریم‌های کنونی، شدیدترین تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به منظور فشار بر بخش اقتصادی این کشور است.

او ادامه داد که از سرگیری تحریم‌ها بر فهرست‌های قدیمی و افزودن 300 شخصیت حقیقی و حقوقی، یعنی پایان تساهلی است که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در پیش گرفته می‌شد.

منوچین گفت: «تحریم‌های جدید گامی مهم به منظور کنترل بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان و نقض حقوق بشر است. علاوه بر آن این تحریم‌ها مانع از سوء استفاده ایران از نظام مالی جهانی برای تامین مالی متحدان خود می‌شود، یعنی جلوی پشتیبانی از بشار اسد رئیس نظام سوریه، شبه‌نظامیان حوثی در یمن و حزب‌الله در لبنان و مسلح سازی آن‌ها را می‌گیرد».

وزیر خزانه داری آمریکا ادامه داد: «با اجرای تحریم‌ها، واشینگتن صفحه توافق هسته‌ای را که دونالد ترامپ آن را بدترین توافق می‌بیند، طی شد». او توضیح داد که هدف از توافق، بهبود سطح معیشتی مردم ایران است اما نظام از اموال خود برای پشتیبانی از تروریسم به جای حمایت از مردم استفاده کرد.