.
.
.

کره شمالی: اگر تحریم‌های آمریکا لغو نشود برنامه هسته‌ای‌مان را ازسر خواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کره شمالی تهدید کرد در صورت لغو نشدن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، سیاست خود در توسعه ذرادخانه هسته‌ای را از سر خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت امور خارجه کره شمالی جمعه دوم نوامبر 2018 در بیانیه‌ای هشدار داد در صورتی که آمریکا تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه پیونگ یانگ را لغو نکند، سیاست‌های مربوط به توسعه زرادخانه هسته‌ای خود را بازسازی خواهد کرد.

وزارت امور خارجه کره شمالی تهدید کرد اگر ایالات متحده آمریکا موضع خود در قبال پیونگ یانک را تغییر ندهد، این کشور قادر است سیاست خود موسوم به «پیونگ جین» که شامل توسعه توان هسته‌ای و به طور هم‌زمان توسعه اقتصادی است را از سر بگیرد.

در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی حاوی تهدیدی مبنی بر کنار رفتن از مذاکرات هسته‌ای جاری با ایالات متحده آمریکا نیست.

اما پیونگ یانگ واشینگتن را به کارشکنی در اجرای کلیه تعهداتی متهم ساخت که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در اجلاس دوجانبه مشترک خود در ژوئن گذشته در سنگاپور ملزم به اجرای آن شدند تا شبه جزیره کره را خلع سلاح‌ هسته‌ای کنند.

وزارت امور خارجه کره شمالی اما به اینکه چگونه و چه موقع ایالات متحده آمریکا درباره این تعهدات اقدام به کارشکنی کرده، هیچ‌گونه جزئیاتی ارائه نکرد.

در این بیانیه که از سوی مدیر انستستوی پژوهش‌های آمریکایی در وزار امور خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است:«ایالات متحده گمان می‌کند که اعمال تحریم‌ و فشار مکرر، منجر به خلع سلاح هسته‌ای خواهد شد، غافل از اینکه ما بیش از این قادر به ادامه خندیدن به این ایده احمقانه نخواهیم بود».

در این بیانیه همچنین آمده است: «بهبود روابط و اعمال تحریم‌ها با یکدیگر سازگار نیستند».

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و پس از یک سلسله آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی در سال گذشته، در چرخشی به سوی سیاست دپیلماسی روی آورد و این در حالی است که مون جای ان،رییس جمهوری کره جنوبی در سه اجلاس با دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده مریکا دیدار کرده و شدیدا خواستار احیای دیپلماسی هسته‌ای میان واشینگتن و پیونگ یانگ برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیر کره شده بود.