.
.
.

معافیت‌ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل کشورهای اروپایی نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا جمعه 2 نوامبر اعلام کرد که معافیت‌های داده شده به برخی از کشورها از تحریم‌های ایران، شامل کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پومپئو در کنفرانسی خبری گفت که معافیت‌هایی که ایالات متحده از تحریم‌های ایران داده، شامل 8 کشور می‌شود.

او افزود: «فهرست این 8 کشور را روز دوشنبه ارائه خواهیم داد، اما اتحادیه اروپا مشمول این استثناها نخواهد شد».

خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که آمریکا موافقت کلی کرده است که هشت کشور پس از آغاز تحریم‌ها نیز بتوانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

بلومبرگ با اشاره به نام چهار کشور کره جنوبی، هند، ژاپن و چین گفته است که هویت چهار کشور دیگر مشخص نیست.

پیش از این پومپئو گفته بود: «هشت کشور در مورد تحریم‌ها معافیت گرفته‌اند و دو کشور از آنها قرار است واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. دلیل معافیت به این دو کشور این بود که چند هفته‌ای طول خواهد کشید که واردات خود را به صفر برسانند. شش کشور دیگر هم تضمین‌های فراوانی را قبول کرده‌اند و به این دلیل برای آنها معافیت در نظر گرفته شده است».

او افزود: «این‌ها به میزان قابل توجهی واردات‌شان را کاهش داده‌اند اما اینکه میزان کاهش چه میزان خواهد بود، دوشنبه اعلام خواهد شد».

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: «بهای نفتی که می‌تواند ایران بفروشد، بهای نفت برنت در ماه مه سال 2018 است، زمانی که دونالد ترامپ از برجام خارج شد، و آمریکا نخواهد پذیرفت که پول بیشتری به ایران داده شود، به خاطر اینکه فشار حداکثری نتیجه بهتری داشته باشد.میزان کاهش سه تا پنج برابر چیزی است که تحلیلگران انتظار داشتند».

پومپئو تأکید کرد که درآمد نفت ایران به صفر خواهد رسید و به هر میزانی هم که نفت بفروشد در بانک‌هایی خواهد بود که فقط و فقط با این تبصره که برای مصارف بشردوستانه باشد و برای نهادها و اشخاصی که تحت تحریم هستند، استفاده نشود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «هدف تحریم‌ها رژیم ایران است و نه مردم ایران و برای همین هم آمریکا معافیت‌هایی را مثلاً در زمینه دارو و مواد غذایی و مسائل اینچنینی در نظر گرفته است».

آمریکا جمعه 2 نوامبر، از سرگیری تمام تحریم‌های ایران را اعلام کرد که بدین ترتیب، اجرای این تحریم‌ها از روز دوشنبه 5 نوامبر آغاز می‌شود.

بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بخش‌های حمل و نقل، مالی و انرژی ایران را شامل می‌شود.