.
.
.

دیوان بین‌المللی کیفری خواستار تسلیم سیف الاسلام قذافی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فاتو بنسودا دادستان کل دیوان بین المللی کیفری جمعه دوم نوامبر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست برای دستگیری سیف الاسلام پسر 45 ساله معمر قذافی رهبر پیشین لیبی و تسلیم او به دیوان اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فاتو همچنین خواستار تسلیم محمود الورفلی، یکی از فرماندهان نظامی نیروهای ارتش لیبی تحت فرمان جنرال خلیفه حفتر شد؛ شخصی که به «افسر اعدام‌ها» شهرت یافته است.

او به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که الورفلی در سال‌های 2016 و 2017 ضمن مشارکت‌های مستقیم در 7 حادثه اعدام، متهم به ارتکاب جمایت جنگی است.

افسر اعدام‌ها

شایان ذکر است که ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی 12 ژوئیه گذشته فرمان دستگیری محمود الورفلی، افسر وابسته به نیروهای «صاعقه» ارتش لیبی و متهم به اعدام دهها تن از زندانیان پس از آن‌که از زندان فرار کرده بود را صادر کرد.

ارتش لیبی همچنین ماه ژانویه گذشته دستور بازداشت و توقیف الورفلی را به اتهام سرپیچی از فرمان‌ها و بخش‌‌نامه‌های نظامی و سعی در ایجاد فتنه و آشفته کردن اوضاع در شهر بنغازی صادر کرده بود.

ویدیوهایی از الورفلی منتشر شده بود که بر گلوله باران «متهمان به اقدام‌های تروریستی» و شماری از زندانیان منتشر شده بود. او پس از انتشار این تصاویر بازداشت اما بعد از مدتی توسط شماری از هوادارانش فراری داده شد.

آن هنگام فدماندهی کل ارتش لیبی اعلام کرد که حفتر فرمان دستگیری کسانی را صادر کرد که قوانین مدنی و نظامی را نقض کرده و امنیت «وطن، شهروندان و نهادهای کشور» را به خطر انداختند. بنا بر این اعلام، بنا بر فرمان حفتر، این افراد تا زمان محاکمه باید در زندان بمانند.

شایان ذکر است که دیوان بین‌المللی کیفری چند بار از مسئولان در شرق لیبی خواستار تسلیم الورفلی شده بود اما فرماندهی کل ارتش لیبی با این درخواست مخالفت کرد. احمد المسماری سخنگوی ارتش لیبی در این باره گفت که الورفلی برپایه قوانین لیبی محاکمه خواهد شد.