.
.
.

ترامپ: ایران باید میان دو گزینه «تغییر رفتار» یا «فاجعه اقتصادی» یکی را انتخاب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، از ایران خواست یکی از دو گزینه «تغییر رفتار» یا «مواجهه با فاجعه اقتصادی» را انتخاب کند.

این در حالی است که قرار است تمامی تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران از روز دوشنبه 5 نوامبر، به اجرا درآید.

ترامپ شامگاه جمعه 2 نوامبر با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد: «هدف اجبار نظام به انتخاب یکی از دو گزینه است: یا از رفتار ویرانگر خود صرفنظر کند یا راه را به سمت فاجعه اقتصادی ادامه دهد».

ترامپ در بیانیه خود تاکید کرد که اقدام ایالات متحده «علیه نظام ایران است و نه علیه مردم این کشور که از مدت زمان زیادی است رنج می‌برند».

او در این باره گفت: «همین مساله باعث شد برخی کالاها از جمله دارو و مواد غذایی از تحریم‌ها مستثنی شود».

ترامپ بار دیگر درباره امکان از سرگیری مذاکرات با ایران در شرایطی مناسب آمریکا سخن گفت و تاکید کرد: «ما هم‌چنان آماده توافق جدید و کامل‌تری با ایران هستیم».

از سویی کاخ سفید آمریکا هم در بیانیه‌ای، تحریم‌های پیش‌رو را «شدیدترین تحریم‌های اعمال شده علیه ایران» توصیف کرد.

شش ماه پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران (برجام) و با وجود اعتراض‌های تهران و انتقادهای اروپا، روسیه و چین، ایالات متحده جمعه رسما از سرگیری بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از رود دوشنبه اعلام کرد.

بسته دوم تحریم‌ها که اجرای آن از دوشنبه آغاز می‌شود بخش‌های حمل و نقل، مالی و انرژی ایران را شامل می‌شود.

یالات متحده آمریکا 7اوت، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015لغو شده بود را آغاز کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران(برجام)را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شده بود.

دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

گروه1+5متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بودند که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)هم گفته می‌شود.

کشورهای اروپایی به علاوه روسیه و چین، خواستار ابقای توافق هستند، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا تاب بیاورند، از این رو درماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی که پس از برجام قراردادهایی با ایران امضا کرده بودند، از بازار این کشور خارج شدند.علاوه بر آن نوسان شدید قیمت ارز در ایران باعث بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور شده است.