.
.
.

ایران.. کاهش صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت تا پیش از آغاز تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که پیش از آغاز اجرای بسته دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران که برپایه توافق هسته‌ای سال 2015 لغو یا تعلیق شده بود، ایران صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت را از دست داده است.

این در حالی است که آمریکا جمعه 2 نوامبر، از سرگیری تمام تحریم‌های ایران را اعلام کرد که بدین ترتیب، اجرای این تحریم‌ها از روز دوشنبه 5 نوامبر آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پومپئو در کنفرانسی تلفنی گفت که صادرات نفت ایران تا لحظه آغاز اجرای تحریم‌ها، در مقایسه با میانگین ماه مه، روزانه بیش از یک میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.

او توضیح داد که این آماد، سه تا پنج برابر پیش‌بینی‌های برخی از کارشناسان و تحلیل‌گران است که ماه مه گذشته هم‌زمان با اعلام خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) ارائه شد.

پومپئو گفت: «به یک دلیل ساده از همه این پیش‌بینی‌ها پیشی گرفتیم، شدیدترین فشارها بر ایران در حال اعمال است».

بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بخش‌های حمل و نقل، مالی و انرژی ایران را شامل می‌شود.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این زمینه گفته است که هدف این تحریم ها تغییر رفتارنظام ایران به طور اساسی است.

او 12 شرط را برای لغو تحریم‌های ایران اعلام کزد که شاملپایان دادن به مداخله نظامی در سوریه تقوف حمایت ایران از «گروه‌های تروریستی»، توقف مداخله تهران در امور کشورهای دیگر و همچنین توقف کامل برنامه هسته ای و موشکی ایران است.

استیو منوچن وزیر خزانه‌داری آمریکا هم به جامعه بین‌المللی بین بانکی «سویفت» نسبت به تعامل با نهادهای تحت تحریم ایرانی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منوچین در این باره گفت: «سوئیفت باید رابطه مالی خود را با همه اسامی و نهادهای تحت تحریم قطع کند، در غیر این صورت این نهاد هم می‌تواند مورد تحریم قرار گیرد».

و ادامه داد: «در مورد مسائل بشردوستانه بانک‌ها می‌توانند از سوئیفت استفاده کنند، با این تبصره که با افراد و نهادهای تحت تحریم کار نکنند و باید از این موضوع اطمینان کامل داشته باشند».

خروج آمریکا از برجام و مخالفت‌های اروپا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران(برجام)را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شده بود.

دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

گروه1+5متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بودند که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)هم گفته می‌شود.

کشورهای اروپایی به علاوه روسیه و چین، خواستار ابقای توافق هستند، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا تاب بیاورند، از این رو درماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی که پس از برجام قراردادهایی با ایران امضا کرده بودند، از بازار این کشور خارج شدند.علاوه بر آن نوسان شدید قیمت ارز در ایران باعث بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور شده است.