.
.
.

سازمان ملل متحد: 486 میلیون نفر در آسیا دچار گرسنگی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر منطقه‌ای سازمان ملل متحد در بانکوک با انتشار گزارشی اعلام کرد گرسنگی و سوءتغذیه میلیون ها نفر را در آسیا به دلیل سرعت گرفتن روند شهرنشینی و مهاجرت فزاینده روستائیان به شهرها، تهدید می کند و هم اینک 486 میلیون نفر در این قاره، گرسنه هستند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، چهار دفتر منطقه ای سازمان ملل در بانکوک پایتخت تایلند روز جمعه 2 نوامبر، با انتشار گزارش مشترکی اعلام کردند: صدها میلیون کودک و بزرگسال در شهرهای در حال توسعه با سوءتغذیه روبه رو خواهند شد و این در حالی است که چشم انداز سازمان ملل در سال 2030، حذف گرسنگی از جهان است.

بر اساس این گزارش، منطقه آسیا- پاسفیک بالاترین نرخ شهرنشینی در جهان را به خود اختصاص داده و بیش از نیمی از 821 میلیون نفر افرادی که در جهان درگیر سوءتغذیه و گرسنگی هستند در این منطقه زندگی می کنند.

مدیران منطقه ای سازمان غذا و کشاورزی (فائو)، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، برنامه جهانی غذا (WFP) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این گزارش مشترک تأکید کردند: برنامه های کاهش فقر و ناتوانی در مناطق شهری کشورهای مختلف آسیا، رشد درخوری نداشته و این برنامه ها با سرعت مهاجرت روستائیان به مناطق شهری همخوانی ندارد.

طبق گزارش بانکوک پست، روند مهاجرت از مناطق روستایی به مناطق شهری در آسیا- پاسفیک به ویژه در میان خانواده های فقیرتر سرعت بیشتری دارد و همین امر یک چالش بزرگ برای بسیاری از کشورها در مقابله با افراد درگیر سوءتغذیه در مناطق شهری خواهد بود.

سازمان ملل پیش تر گزارش داد؛ نرخ گرسنگی جهانی در سال 2017 به دلیل گسترش درگیری ها در جهان و تغییرات شدید آب و هوایی در سومین سال متوالی افزایش یافته است. علاوه بر این، طبق این گزارش انتظار می رود چین و هند، پرجمعیت ترین کشورهای جهان، بیش از یک چهارم رشد پیش بینی شده در جمعیت شهری جهان تا سال 2050 را به خود اختصاص دهند و 690 میلیون نفر به شهرهایشان اضافه شود.

سازمان ملل هشدار داد؛ اگر منطقه آسیا- پاسفیک مدل و رهبری برای کاهش سوء تغذیه در مناطق شهری نداشته باشد، این سازمان به برنامه اعلام شده خود در سال 2030 برای از بین بردن گرسنگی نخواهد رسید.

علاوه بر این، چاقی، یکی دیگر از بیماری هایی است که برخی کشورهای منطقه ازجمله مالزی و تایلند به دلیل سوء مصرف در مواد غذایی، قند، شکر و نمک و استفاده از مواد غذایی فرآوری شده مانند فست فودها دچار آن هستند.

بر اساس این گزارش، از هر هشت بزرگسال یک نفر در منطقه پاسفیک به چاقی مبتلاست که این امر، سلامت نیروی کار را در این مناطق به خطر انداخته است.

گفتنی است گرسنگی بزرگترین خطر دنیا برای سلامتی انسان هاست هر ساله تعداد کسانی که در اثر گرسنگی جان خود را از دست می دهند از مجموع قربانیان ایدز، مالاریا و سل بیشتر است. 870 میلیون نفر در جهان غذای کافی برای خوردن ندارند که این تعداد از سال 1990، 130 میلیون کاسته شده اما پس از سال 2008 کاهش تعداد گرسنگان روند کندی داشته است. تعداد زیادی از این گرسنگان (98 درصد) در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند، جایی که 15 درصد جمعیت آن دچار کمبود تغذیه ای می باشند.