.
.
.

بلومبرگ: آمریکا 8 کشور را از تحریم‌های ایران معاف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرد که دولت آمریکا به هشت کشور از جمله ژاپن و کره‌جنوبی دو همپیمان نزدیک این کشور اجازه داد علیرغم تحریم‌های هفته آینده، به خرید نفت ایران ادامه دهند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه 2 نوامبر 2018 به نقل از بلومبرگ گزارش کرد کره‌جنوبی، ژاپن و هند از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شده و اجازه‌ یافته‌اند به خرید نفت از ایران ادامه دهند. پیش‌بینی می‌شود فهرست کامل این هشت کشور به صورت رسمی اعلام شود.

مقامات کاخ سفید هنوز درباره این گزارش اظهار نظری نکرده‌اند اما جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 1 نوامبر 2018 گفت واشنگتن نمی‌خواهد كه از راه اعمال تحریم‌هاى نفتى علیه ایران دوستانش متضرر شوند.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت:«دولت ترامپ می‌داند که برخی کشورها که از حیث جغرافی به ایران بسیار نزدیک هستند، نمی‌توانند به طور کامل خرید نفت از ایران را متوقف کنند به همین دلیل ایالات متحده آمريكا برای این دولت‌ها راه حل‌هایی در نظر گرفته است...برخی از کشورهای از تحریم‌هایى که ىر تاريخ 5 نوامبر 2018 علیه ایران اعمال خواهد شد، معاف خواهند شد.»

بزرگترین خریداران نفت ایران که همگی در آسیا قرار دارند، می‌کوشند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شوند. این کشورها می‌گویند که تحریم کامل نفت ایران منجر به افزایش قیمت‌ها در بازار خواهد شد.

در واکنش به خبر معافیت 8 کشور از تحریم نفت ایران، علی کاردار، معاون وزیر نفت ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: « آمریکا وضعیت بازار را می‌فهمد. این موضوع روشن است که نمی‌توان نفت ایران را از بازار خارج کرد.»

او درمورد ساز و کار دریافت پول نفت از هشت کشور نیز گفت: « در این زمینه بانک مرکزی کار می‌کند و به وزارت نفت مربوط نمی‌شود. این روابط را باید در بانک‌های مرکزی کشورها تنظیم کنند.»