فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در نتیجه اختلافات آمریکا و چین قیمت نفت پایین آمد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  با نگرانی از این که اختلافات تجاری آمریکا و چین رشد اقتصادی جهان را کاهش دهد قیمت‌ نفت امروز کاهش پیدا کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، سه‌شنبه 30 اکتبر به دلیل نگرانی از اختلافات تجاری آمریکا و چین، رشد اقتصادی جهان کاهش یافت و با نشانه‌هایی از افزایش عرضه جهانی، علی‌رغم تحریم‌های ضد ایرانی، قیمت‌ نفت افت کرد.

  امروز، پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت خام، 70 سنت افت کرد و به 76.64 دلار رسید.

  قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام سبک آمریکا، 50 سنت افت کرد و به 66.54 دلار رسید.

  هر دو شاخص نفتی در طول هفته گذشته قیمت خود را بهبود بخشیدند، اما همچنان حدود 10 دلار از رکوردهای 4 ساله قیمت‌ خود که در هفته اول اکتبر ثبت کرده بودند، پایین‌تر هستند.

  بازارهای نفت، این ماه تحت فشار سقوط بازارهای مالی جهان قرار گرفتند. این درحالی بود که سهام از جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان آسیب دیدند.

  آژانس بین‌المللی انرژی، روز سه‌شنبه اعلام کرد که قیمت‌های بالای نفت به مشتریان صدمه می‌زند و می‌تواند در زمانی که فعالیت‌های اقتصادی جهان در حال کند شدن است، تقاضا برای نفت را کاهش دهد.

  قیمت نفت تحت فشار افزایش تولید توسط بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان، روسیه، آمریکا و سعودی، قرار گفته است که به پر شدن مجدد انبارهای ذخیره نفت جهان، پس از کاهش آنها در بیش از یک سال اخیر، کمک کرده است.

  داده‌های رفینیتیو ایکون نشان داد که برای اولین بار در ماه سپتامبر، تولید نفت این سه تولیدکننده بزرگ، به 33 میلیون بشکه در روز رسیده است.

  شرکت مشاور جی‌بی‌سی انرژی، اعلام کرد که تضعیف قیمت نفت احتمالا ناشی از حال‌ و هوای منفی بازارها با وجود گمانه‌زنی‌هایی در مورد تعرفه‌های جدیدی بر واردات کالاهای چینی است که در صورت نتیجه ندادن مذاکرات تجاری چین و آمریکا، وضع خواهند شد.

  اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد که عرضه نفت خام با کمبود قابل ‌توجهی روبرو خواهد شد. داده‌های رفینیتیو ایکون نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران از 2.5 میلیون بشکه در روز در ماه می، به حدود 1.5 میلیون بشکه در روز در ماه سپتامبر رسیده است.

  گفتنی است، ایران سهم 3 میلیون و 800 هزار بشکه معادل 3.9 درصد از عرضه نفت دنیا را در اختیار دارد. پس از خروج آمریکا از برجام، ترامپ از مشتریان نفت ایران خواست تا خرید نفت از این کشور را متوقف کنند. در تاریخ 5 نوامبر قرار است شدیدترین تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعمال شود تا صادرات نفت این کشور را به صفر برساند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران