.
.
.

90 درصد کودکان جهان در هوای آلوده تنفس می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد اعلام کرد که90 درصد کودکان درجهان هوای آلوده استنشاق می‌کنند.

به گزارش روزنامه گاردین، دوشنبه 29اکتبر، سازمان بهداشت جهانی در گزارشی هشدار داد 90 درصد کودکان جهان هوای آلوده به سموم مختلف تنفس می‌کنند. این گزارش تاکید می‌کند که این آلودگی‌ها به هوش و سلامتی جسم کودکان و نوجوانان آسیب زده و باعث مرگ زودرس آنان می‌شود.

این نهاد بین‌المللی که به سازمان ملل متحد وابسته است در این گزارش هشدار داد: 1.8 میلیارد کودک و نوجوان در سرتاسر جهان هوای آلوده تنفس می‌کنند که این یک بمب ساعتی برای نابودی نسل‌های آینده در جهان است.

گفتنی است این گزارش در آستانه برگزاری اولین همایش جهانی تاثیرات آلودگی هوا روی سلامت انسان که قرار است در ژنو سوییس برگزار شود منتشر شده است.

گفتنی است در بیشتر موارد ممکن است کودکان در معرض تماس بیشتری با آلایندهای ناشی از هوا نسبت به بزرگسالان باشند. نوزادان و کودکان معمولا سریعتر از بالغین تنفس می کنند که این امر تماس آنها را با هر نوع آلاینده ای در هوا افزایش می دهد. کودکان و نوزادان اغلب از طریق دهانشان و بدون گذراندن هوا از فیلترهای موثر بینی نفس می کشند، لذا به بیشتر آلاینده ها این امکان داده می شود، بدون عبور از مانع خاصی فرو داده شوند. کودکان نسبت به بالغین، بیشتر وقتشان را در بیرون سپری می کنند. کودکان نسبت به اثرات آلودگی هوا حساسترند، چون سیستم ایمنی و ارگانهای رشدشان هنوز کامل نشده است.