.
.
.

اردوغان: ترکیه به زودی عملیاتی نظامی در شرق رود فرات در سوریه آغاز خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه سه‎‌شنبه 30 اکتبر گفت که کشورش «تندروها» را در شرق رود فرات در شمال سوریه، از میان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان که در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه سخن می‌گفت، افزود که اقدام نظامی در این زمینه آغاز شده و به زودی عملیات وسیعی صورت خواهد گرفت.

این سخنان اردوغان دو روز پس از آن ایراد می‌شود که خبرگزاری آناتولی گزارش داده بود ارتش ترکیه مواضع واحدهای حمایت از خلق (کُرد) را در شرق رود فرات در شمال سوریه بمباران کرد.

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم سه‌شنبه گفت که ترکیه و روسیه به توافقی برای جلوگیری از هرگونه حمله نیروهای نظام سوریه به استان ادلب واقع تحت کنترل مخالفان دست یافتند. او افزود که توافق ادلب که در شمال سوریه واقع است، برپایه طرح وضع شده در حال اجرا است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

چاووش اغلو که در کنفرانسی خبری در حضور همتایان آذربایجانی و ایرانی‌اش در استانبول سخن می‌گفت افزود: «اگر گروه‌های تندرو و تروریست در ادلب راه دیگری را بروند، ترکیه علیه آن‌ها دخالت خواهد کرد».

اشاره وزیر امور خارجه ترکیه به گروه «هیئت تحریر الشام» (النصره سابق) و متحدانش است.

دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) هم گفت که ترکیه، هرچه در توان دارد را برای «عمل به تعهدات خود در زمینه ایجاد منطقه حائل خالی از سلاح در ادلب» در حال انجام است و روسیه، گمان نمی‌کند این توافق در معرض شکست باشد.

او که در کنفرانسی خبری از راه تلفن سخن می‌گفت افزود: «تا کنون تهدیدی نمی‌بینیم. اما متاسفانه همه چیز برپایه طرح وضع شده پیش نمی‌رود».

او ادامه داد که مسکو مسئولان سوری را در نتیجه نشست سران چهار کشور آلمان، فرانسه، ترکیه و روسیه در استانبول درباره اوضاع سوریه قرار خواهد داد.