فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اردوغان: ریاض با دستگیری متهمان قتل خاشقجی گام مهمی برداشت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه 23 اکتبر در سخنانی درباره پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی گفت که این کشور در دستگیری متهمان قتل، گام مهمی برداشت.

  اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمان از حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه، ضمن تسلیت به مردم سعودی و خانواده خاشقجی به مناسبت مرگ این روزنامه‌نگار، به اقدام‌هایی اشاره کرد که مقام‌های ترکیه پس از رسیدن گزارشی مبنی بر خارج نشدن جمال خاشقجی از ساختمان کنسولگری سعودی توسط نامزدش اشاره کرد.

  اردوغان در این سخنرانی، به تماسش با خادم حرمین شرفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و توافق برای تشکیل تیم تحقیقات مشترک سعودی-ترکی در پرونده هم اشاره کرد و گفت: «حادثه در استانبول روی داد و این مسئولیتی بر ما تحمیل می‌کند».

  او افزود که سعودی با تایید کشته شدن خاشقجی و دستگیری متهمان، گام مهمی برداشتو او گفت: «پیشنهاد می‌کنم 18 متهم در پرونده خاشقجی در ترکیه محاکمه شوند».

  پیش از این ابراهیم کالین سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه گفته بود که کشورش نمی‌خواهد به روابط با ترکیه به دلیل پرونده خاشقجی آسیب بزند.

  پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از یک مسئول سعودی گزارش داده بود که جمال خاشقجی در نتیجه خطای تیم مذاکره کننده با او، جانش را از دست داد. او تاکید کرد: «گزارش‌های مهم اولیه عاری از صحت بود از این رو ناچار به تحقیق شدیم».

  او ادامه داد که تیم مذاکره کننده با خاشقجی از اختیارات خود تجاوز کرد و با سرپیچی کردن از دستورات صادره، از زور استفاده کرد. او ادامه داد که برپایه گزارش‌های اولیه خاشقجی در نتیجه خفه کردنش برای جلوگیری از داد زدن، جان سپرد.

  این مسئول گفت که اقدام مسئول عملیات بنا بر دستوری سابق صورت گرفت که بنا بر آن خواسته شده بود با معترضان برای بازگشت مذاکره شود. او تاکید کرد که در دستور سابق، نیازی به اخذ اجازه از رهبری در هر مورد وجود نداشت.

  او ادامه داد که سردرگمی تیم مذاکرات با خاشقجی باعث شد برای سرپوش گذاشتن بر حادثه اقدام کند. او گفت که متهمان 18 تن هستند و همگی بازداشت شده و تحت بازجویی هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران