.
.
.

خزانه‌داری آمریکا با انتشار توصيه‌نامه‌ای درباره تجارت با ایران هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خزانه داری آمریکا در توصیه‌نامه‌ای در مورد تجارت با ایران هشدار داد. به گزارش خبرگزاری مهر، جمعه 12 اکتبر، «اداره نظارت بر جرایم مالی» خزانه داری آمریکا توصیه‌نامه‌ای را در راستای کمک به نهادهای مالی برای شناسایی و گزارش‌دهی مبادلات غیرقانونی احتمالی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران، منتشر کرده است.

نهاد مذکور هدف دیگر توصیه‌‌نامه را کمک به نهادهای مالی خارجی اعلام کرده تا ضمن کسب درک بهتر از تعهدات نهادهای مالی متناظرشان در آمریکا، از قرار گرفتن در معرض تحریم‌های آمریکا جلوگیری کنند.

خزانه‌‌داری آمریکا ادعا کرد که فعالیت‌های ایران نظام مالی بین‌المللی را با خطرات پولشویی و تأمین مالی تروریسم مواجه می‌کند و هدف دیگر این توصیه‌‌نامه را از بین بردن این «خطرات» اعلام کرد.

در این توصیه‌نامه آمده است: «هدف از این توصیه‌نامه همچنین این است که به موسسات مالی خارجی کمک شود با کسب درک بهتر از تعهدات کارگزاران خود در آمریکا از تحریم‌‌های آمریکا اجتناب کنند و خطراتی که فعالیت‌های ایران در زمینه "مبارزه با پولشویی/تأمین مالی تروریسم" متوجه نظام مالی بین‌المللی می‌کند را مرتفع کنند».

در همین راستار سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «این توصیه‌‌نامه شرح مفصلی از میزان توسل ایران به روش‌‌های فریب‌‌آمیز و همچنین شرکت‌های صوری، اسناد جعلی، صرافی‌ها، شرکت‌‌های ظاهرا قانونی و مقام‌‌های دولتی برای تولید درآمدهای غیرقانونی و استفاده از آنها در فعالیت‌های مخرب ارائه می‌کند».

وی گفت: «دولت‌ها و تمامی انواع نهادهای مالی در سراسر جهان بایستی به شدت به مسائل مطرح ‌شده در این توصیه‌‌نامه توجه کنند».

گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کاخ سفید در ماه می 2018 رسما خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

وی ایران را به حمایت از تروریسم و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم کرد و طی اظهاراتی ایران را پیشتاز اصلی حمایت از تروریسم در جهان دانست.

وی توافق هسته‌ای را فرصتی دانست که ایران بتواند به غنی‌سازی ادامه دهد و میلیون‌ها دلار پول به این کشور اعطا شود.