سرویس امنیتی گرجستان مانع انتقال غیرقانونی ارز به ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرویس امنیتی دولت گرجستان از انجام عملیات ویژه‌ای برای جلوگیری از انتقال ارز به شکل غیرقانونی از این کشور به ایران خبر داد. تعدادی از شهروندان ایرانی مقیم این کشور قصد داشتند ارز غیرقانونی به ایران صادر کنند که با ممانعت سرویس امنیتی گرجستان مواجه شدند.

به گزارش پایگاه خبری «آپسنی»، روز پنجشنبه 11 اکتبر، سرویس امنیت دولتی گرجستان، اعلام کرد: «مامورین نهاد مبارزه با فساد اقتصادی سرویس امنیت دولتی و مرکز ضدتروریستی گرجستان در این عملیات مشترک از فعالیت اقتصادی غیرقانونی و مشروعیت بخشیدن به درآمدهای نامشروع شهروندان ایرانی جلوگیری کردند».

Advertisement

بنا به این گزارش، نهادهای امنیتی گرجستان در چند ماه اخیر برای شناسایی عاملان حواله غیرقانونی از گرجستان به ایران، مشغول انجام بازرسی های محرمانه بودند.

این گزارش افزود: «عاملان حواله غیرقانونی در خارج از سیستم بانکی، ارز از گرجستان به ایران منتقل می‌کردند و در رابطه با این فعالیت نامشروع درآمد کلان به دست می‌آوردند. در جریان بازرسی‌های مامورین امنیتی از دفتر و منازل شهروندان ایرانی در تفلیس مبالغ کلانی پول نقد و ترمینال بانکی ساخت ایران کشف و مصادره شده است. تحقیقات سرویس امنیت دولتی گرجستان برای شناسایی سایر عاملان این گونه فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی ادامه دارد.

پس از خروج امریکا از برجام، قیمت ارز در ایران جهش بالا و سریع طی ماه‌های اخیر داشت که همین زمینه‌ساز افزایش قاچاق ارز در ایران شده است. تا جایی که برخی از شهروندان ساکن در استان‌های غربی افغانستان طی ماه‌های اخیر با تغییر شغل خود وارد کسب و کار قاچاق ارز به ایران شده‌اند. فعالان بازار ارز افغانستان ارزش روزانه ارز وارد شده به ایران از طریق مرز افغانستان را بیش از دو میلیون دلار آمریکا تخمین می‌زنند.

جابه جایی این میزان ارز در روز در مجموع بیش از 20 هزار دلار سود نصیب قاچاقچیان می‌کند. از سوی دیگر دولت ایران نیز تغییراتی در سیاست ارزی خود داد تا این بحران را در کشور کاهش دهد از جمله اینکه بر اساس تصمیمات ارزی اتخاذ شده توسط بانک مرکزی ایران، مقدار مجاز ارز همراه مسافر هنگام خروج از کشور از 10‌هزار یورو به 5‌هزار یورو کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم