.
.
.

ترکیه كشيش آمریکایی بازداشت شده را مجددا محاکمه می‌کند

احتمال آزادی کشیش آمریکایی متهم به جاسوسی در ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آندرو برانسون، کشیش آمریکایی که در ترکیه بازداشت و در اقامت اجباری به سر می‌برد، روز جمعه بار دیگر در دادگاهی در ترکیه احضار شد.

ایالات متحده آمریکا آنکارا را تحت فشار قرار داده تا این کشیش که به جاسوسی در ترکیه متهم شده است را به زودی آزاد کند.

بازداشت این کشیش و قرار دادنش در اقامت اجباری در ترکیه منجر به بحران دیپلماتیک میان واشینگتن و آنکارا شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جلسه دادگاه برای تجدید نظر و بررسی مجدد این کشیش، حدود ساعت 8 صبح به وقت گرینویچ در دادگاه «علی آغا» در شمال ازمیر واقع در غرب ترکیه برگزار می‌شود». طبق این گزارش قرار است دادگاه ترکیه حکم آزادی این کشیش را صادر کند.

در همین حال «تاجیم هالورت»، وکیل مدافع این کشیش گفت:«ما از ترکیه می‌خواهیم که اقامت اجباری و ممنوعیت سفر او را لغو کند ».

وکیل برانسون گفت: «ما از همان ابتدا معتقد بودیم سوء ظن‌ها علیه وی جدی و واقعی نیست چون هیچ مدرکی علیه وی وجود ندارد».

برانسون یک کلیسای پروتستان کوچک در شهر ازمیر را تحت نظارت خود داشت. او پس از تحمل یک سال و نیم زندان به اتهام تروریسم و جاسوسی از اوایل ماه ژوئیه، به اقامت اجباری و ممنوعیت از سفر محکوم شد. اما همواره اتهامات وارد را انکار کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برانسون را «میهن پرستی بزرگ» که در دست ترکیه گروگان است توصیف کرد.

برانسون دو سال پیش به اتهام جاسوسی و ارتباط با طرفداران فتح‌الله گولن، روحانی مخالف اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بازداشت شد.

ترکیه گولن را به طراحی کودتای نافرجام در ترکیه متهم کرد و اصرار داشته که آمریکا باید گولن را به این کشور تحویل دهد اما ایالات متحده ادعای آنکارا را غیر موجه دانسته و گلن را تحویل نداد.