فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سفیر سابق کانادا در ریاض: ما در حق سعودی مرتکب اشتباه شدیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دنیس هوراک، سفیر سابق کانادا در ریاض روز چهارشنبه 10 اکتبر 2018 در مصاحبه‌ای گفته که کشور متبوعش در حق پادشاهی سعودی مرتکب اشتباهاتی شد. به گفته وی این اشتباهات باعث ایجاد تنش میان دو کشور شد.

  سفیر سابق کانادا در مصاحبه‌ با خبرگزاری رویترز، گفت: «کانادا نیازی به ایجاد چنین تنشی نداشت، داد و فریاد زدن در حاشیه فایده‌ای ندارد و نتیجه‌ای نیز در بر نخواهد داشت».

  دنیس هوراک، اولین مقام عالی رتبه کانادایی است که با اشاره به اختلاف کشورش با سعودی، اوتاوا را مقصر و مسئول بوجود آمدن چنین تنشی میان دو کشور دانسته است.

  سفیر سابق کانادا، گفت:«دولت لیبرال جاستن ترودو، باید وقت بیشتری برای برطرف کردن سوء تفاهم و حل اختلاف با سعودی بگذارد. فکر کنم درخواست آزادی فوری یک شخص در یک کشور دیگر، درخواست مبالغه آمیزی است».

  وی افزود:«در زمینه عدم برقراری ارتباط با کشوری چون سعودی اشتباه می‌کنیم برطرف کردن اختلاف‌ها از راه یک تویتر یا یک آگهی قابل حل نیست و سعودی‌ها به ما گوش نخواهند داد».

  گفتنی است که شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری بلومبرگ خواستار عذرخواهی دولت کانادا از سعودی شد.

  محمد بن سلمان گفت، کانادا برخلاف قوانین بین المللی در امور داخلی ما دخالت کرد. سفارت آنها خارج از چارچوب وظایف خود عمل کرد. آنها در مسئله‌ای که هیچ ارتباطی با شهروندان یا منافع کانادا نداشته دخالت کردند. موضوع به سعودی مربوط است ما اجازه چنین رفتاری را نمی‌دهیم آنها می‌توانند در رسانه‌ها به امور دیگری بپردازند».

  عادل الجبیر وزر امور خارجه سعودی نیز در 26 سپتامبر در حاشیه سفر خود به نیویورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل طی مصاحبه‌ای گفت:«آنچه سفارت کانادا مرتکب آن شد غیر قابل قبول است».

  الجبیر افزود:«آیا حکومت کانادا فکر کرده ما جمهوری موز هستیم»

  الجبیر تاکید کرد که بازداشت هر کسی در سعودی به دستور نهادهای قضایی و قانونی صورت می‌گیرد».

  در پی اعتراض کانادا به سعودی برای بازداشت برخی از فعالان حقوق زنان، ریاض دستور اخراج سفیر کانادا را صادر کرد و سفیر خود را از اتاوا فراخواند.

  وزارت خارجه سعودی نیز گفت این کشور همه معاملات جدید بین کانادا و سعودی را به حال تعلیق در می آورد. حدود 10 درصد واردات نفت خام کانادا از سعودی است.

  وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای گفت که هرگونه اقدام بیشتر کانادا در این راستا به عنوان «به رسمیت شناختن حق ما برای مداخله در امور داخلی کانادا به شمار می رود».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران