فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: تا زمانی که ایران در سوریه حضور دارد به بازسازی این کشور کمک نخواهیم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه 10اکتبر اعلام کرد، واشینگتن تا زمانی که نیروهای ایرانی و گروه‎های شبه نظامی مورد حمایت تهران به طور کلی خاک سوریه را ترک نکرده‌اند، به بازسازی این کشور کمک مالی نخواهد کرد.

  وزیر خارجه آمریکا ضمن بررسی اوضاع و تحولات اخیر میدانی در سوریه، گفت پرداختن به این موضوع ارزیابی مجدد ماموریت آمریکا در سوریه را می‌طلبد.

  وی در ادامه افزود تا زمانی که دولت سوریه عقب نشینی و خروج کامل نیروهای مورد حمایت ایران از خاک این کشور را تضمین نکند، برای عملیات بازسازی حتی یک دلار هم از آمریکا دریافت نخواهد کرد.

  پمپئو با اشاره به اوضاع و تحولات سوریه گفت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا نیز خواستار راه حلی سیاسی و مسالمت آمیز برای بحران سوریه شده است .

  جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که اغلب مواضع تند علیه ایران دارد، ماه گذشته تاکید کرد، ایالات متحده آمریکا حتی بعد از شکست داعش نیز به حضور خود در سوریه ادامه خواهد داد.

  جان بولتون در این زمینه گفت:«تا زمانی که نیروهای ایرانی و گروه‌ها و شبه نظامیان وابسته به این کشور در خاک سوریه حضور دارند، ترک نخواهیم کرد».

  بولتون در ادامه ضمن هشدار به تهران گفت ایران در صورت اقدام به تهدید علی ایالات متحده آمریکا و هم پیمانان آن «بهای سنگینی را خواهند پرداخت».

  شایان ذکر است روسیه طی ماه گذشته از جامعه جهانی دعوت کرد تا در روند بازسازی سوریه نقش ایفا کند.

  سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ماه اوت گذشته در این رابطه اعلام کرد واشینگتن در برخورد با موضوع شرکت در روند بازسازی سوریه محافظه‌کارانه برخورد می‌کند.

  وی افزود، که از طریق بازسازی سوریه شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری فراهم می‌شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران