.
.
.

خالد بن سلمان: تمام گزارش‌های منتشر شده درباره کشته شدن خاشقجی جعلی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده خالد بن سلمان سفیر سعودی در واشینگتن تاکید کرد که تحقیقات، از بسیاری از وقایع مرتبط با ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی پرده خواهد برداشت و بسیاری از شایعه‌های هدف دار در روزهای گذشته در این باره منتشر شده در حالی ‌که تحقیقات هنوز پایان نیافته، جعلی است.

به گزارش العربیه، شاهزاده خالد بن سلمان شامگاه دوشنبه 8 اکتبر در بیانیه‌ای بیان کرد: «ترجیح می‌دهم به این ادعاها نپردازم، به ویژه این‌که به سرنوشت شهروند سعودی ناپدید شده‌ای ارتباط دارد که بخش بزرگی از زندگی خود را برای خدمت به کشورش وقف کرده است».

او افزود: «بدون شک خانواده او (خاشقجی) در سعودی بسیار نگران هستند. ما هم همینطور. جمال دوستان بسیاری در سعودی دارد که من یکی از آن‌ها هستم. با وجود اختلاف‌هایمان در تعدادی از مسائل به ویژه در مساله انتخاب آن‌چه «تبعیدگاه اختیاری» نامید، هنگامی که در واشینگتن حضور داشت، به روابط‌ و تماس‌هایمان ادامه دادیم».

اتهام‌ها این‌گونه تغییر کرد

شاهزاده خالد بن سلمان تاکید کرد: «همه شایعه‌هایی که می‌گوید او در کنسولگری ناپدید شده، آن‌جا کشته شده یا توسط سعودی ربوده شده، جعلی است». او افزود: «بسیاری را این‌جا در واشینگتن و در جهان می‌شناسم که نگران سرنوشت او هستند. اما من تاکید می‌کنم تمام گزارش‌هایی که می‌گوید جمال خاشقجی در کنسولگری در استانبول ناپدید شده یا این‌که نیروهای سعودی او را دستگیر کرده و کشتند، کاملا جعلی و بی پایه و اساس است. گزارش‌های اولیه‌ای که از سوی ترکیه صادر شد، تاکید داشت که او از کنسولگری خارج و سپس ناپدید شد. اما پس از مدتی کوتاه و هنگامی که مسئولان ویژه در پادشاهی سعودی تحقیق در ماجرا را آغاز کردند، اتهام‌ها تغییر کرد و گفته شد که او در داخل کنسولگری ناپدید شد. پس از آن‌که به مقام‌های ترکیه و رسانه‌ها، اجازه بازرسی کامل ساختمان کنسولگری داده شد، اتهام‌ها بار دیگر تغییر کرد و گفته شد که او در ساعت‌های کار و هنگام حضور ده‌ها تن از کارمندان و مراجعان، در کنوسلگری کشته شد. نمی‌دانم چه کسی در پس این ادعاها است و نمی‌دانم اهدافشان چیست. در حقیقت اهمیتی هم برای من ندارد».

سفیر سعودی در آمریکا تاکید کرد: «آن‌چه برای سعودی و سفارت اکنون اهمیت دارد، سلامت خاشقجی و روشن شدن حقیقت ماجرا است. جمال شهروندی سعودی است که پس از خروج از کنسولگری ناپدید شد. این نخستین حضور او در کنسولگری در استانبول نبود. او در ماه‌های گذشته، بارها در کنسولگری در استانبول و سفارت در واشینگتن دریافت برای برخی از خدمات، حضور یافته».

شاهزاده خالد بن سلمان تاکید کرد که کنسولگری سعودی در استانبول برای مشخص شدن حقیقت آن‌چه که برای خاشقجی پس از ترک کنسولگری روی داد، به طور کامل با مسئولان محلی همکاری می‌کند. سعودی با موافقت دولت ترکیه، یک تیم امنیتی به ترکیه اعزام کرد تا با همتایان تُرک خود همکاری کنند. او تاکید کرد: «هدف روشن شدن حقیقت ناپدید شدن اوست».

او در نهایت توضیح داد: «با وجود این‌که وضعیت عادی نیست، اما اقدام‌های صورت گرفته این‌گونه نیست. جمال شهروندی سعودی است، از این رو سلامت و امنیتش از اولویت‌های کشور است، همان‌گونه که برای هر شهروند دیگری وضعیت به همین شکل است. از این رو پادشاهی سعودی از هیچ تلاشی برای مشخص شدن سرنوشت و محل حضور او فروگذار نمی‌کند».