.
.
.

حفاری برای یافتن آرشیو مدفون‌شده موسیقی سومالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حفاری‌های تاریخی تنها به قصد یافتن سفال، مسکوکات و مجسمه‌های گرانقیمت باقی‌مانده از سده‌ها و هزاره‌های پیشین انجام نمی‌شود، بلکه گروهی از افراد داوطلب و علاقه‌مند وقت خود را صرف حفاری برای یافتن بقایای آرشیو موسیقی نیم قرن سومالی که از ترس نابودی در جنگ داخلی، در زیر خاک مدفون شد، می‌کنند.

مایکل شکیب بهاتش، از وبگاه «اوپن کالچر» گفت که تعدادی از علاقه‌مندان به موسیقی، هنر، تاریخ و فرهنگ در سومالی اقدام به حفاری در مناطقی از جیبوتی و اتیوپی می‌کنند، با این امید که بخشی از صفحات گرامافون و نوارهای کاست پنهان شده در خاک این دو کشور را بیابند. این صفحات و نوارها آرشیو موسیقی نیم قرن سومالی را در خود دارند و از ترس نابود شدن در جنگ داخلی این کشور، در زیر خاک مدفون و پنهان شده‌اند.

مایکل شکیب گفت که تعدادی از مجریان رادیو سومالی در سال 1988 دریافتند که آرشیو نیم‌ قرن موسیقی این کشور در خطر نابود شدن در جنگ داخلی این کشور است و باید به نحوی آن را نجات داد. این افراد به سرعت توانستند هزاران صفحه گرامافون و نوارد کاست را از کشور خارج کرده و به جیبوتی و اتیوپی ببرند و در این دو کشور در زیر خاک مدفون و پنهان کنند.

دهه‌ها پس از اقدام فداکارانه مجریان وقت رادیوی سومالی، بخشی از این گنج فرهنگی سومالی پیدا شده و چندی پیش آلبومی شامل 15 آهنگ تحت عنوان «سويت آز بروكن دايتس» از این آرشیو ارزشمند منتشر شد. این آلبوم شامل آهنگ‌هایی با اجراهای زنانه است و از تعدادی از صفحات و نوارهای کاستی که از زیر خاک بیرون آورده شده‌اند، استخراج شد.

حفاری برای یافتن این آرشیو چندی پیش آغاز شده و آنچه در این چارچوب یافته شد، در موسسه البحر الأحمر در شهر هرجیسا، دومین شهر بزرگ سومالی نگهداری شده و به فرمت‌های الکترونیکی تبدیل شده است. براساس اطلاعات منتشر شده در این‌باره، این آرشیو شنوندکان را به دوران طلایی موگادیشو، پایتخت سومالی که در دهه‌های هفتاد و هشتاد قرن پیش «مروارید اقیانوس آرام» لقب گرفته بود، می‌برد.

این آرشیو به آثار موسیقیایی محدود نمی‌شود و شامل داستان‌ها و تجارت اشخاص مختلفی از آن دوران است و مسئولان موسسه البحر الأحمر گفته‌اند، در حال کار بر روی این داستان‌ها برای آماده‌سازی آنها برای عرضه در سالن‌های رقص و تالارها هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم