پارلمان کانادا تابعیت افتخاری رهبر میانمار را از او سلب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجلس عوام کانادا در یک اقدام نمادین و در اعتراض به کشتار اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، تابعیت افتخاری کانادار را از اونگ سان سوکی، رهبر این کشور، سلب کرد.

تصمیم مجلس عوام کانادا برای سلب تابعیت اونگ سان سوکی، بلافاصله قابلیت اجرایی نخواهد داشت، زیرا که تصمیم اعطای این تابعیت، تصمیم مشترک مجلس عوام و مجلس اعیان این کشور بود و مسئولان کانادایی می‌گویند که سلب تابعیت نیز نیاز به موافقت دو مجلس دارد. تابعیت افتخاری کانادا در سال 2007 به رهبر میانمار اعطا شد.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز چهارشنبه 26 سپتامبر به خبرنگاران گفته بود که با سلب تابعیت افتخاری این کشور از اونگ سان سوکی مخالفت نمی‌کند ولی این امر به معنای پایان یافتن بحران میانمار که در پی حمله نظامی ارتش، 700 هزار نفر از روهینگیا را آواره کرده است، نیست.

مجلس عوام کانادا در جلسه هفته گذشته خود عملیات قتل روهینگیا در میانمار را کشتار جمعی توصیف کرد. کریستینا فریلاند، وزیر امور خارجه کانادا، این اقدام مجلس عوام را گام مهمی توصیف کرد.

آدام اوستن، سخنگوی وزیر امور خارجه کانادا گفت که دولت این کشور، از این اقدام (توصیف قتل روهینگیا در میانمار به کشتار جمعی ) در پاسخ به لجاجت اونگ سان سوکی در عدم محکومیت قتل عام روهینگیا، که با مشارکت حکومت انجام می‌شود، حمایت می‌کند.

دولت میانمار تا کنون درباره سلب تابعیت افتخاری کانادا از اونگ سان سوکی اظهار نظر نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید