8 سناتور آمريکايی خواستار مجوز از كنگره پیش از هر اقدام نظامی علیه ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هشت سناتور آمریکایی، لایحه‌ای را پیشنهاد کرده‌اند که به موجب آن هر اقدام نظامی علیه ایران را مشروط به گرفتن مجوز از کنگره این کشور می‌کند.

طبق بیانیه‌ای که توسط سناتور تام اودل از ایالت نیومکزیکو و هفت سناتور دیگر روز چهارشنبه منتشر شده، در پیش‌نویس لایحه پیشنهادی آمده است که بودجه رییس‌ جمهوری در مواردی که ممکن است منجر به جنگ با ایران شود طبق قانون باید منع شود و هر هزینه‌ای برای این اقدام فقط با مجوز کنگره داده شود.

این بیانیه با اشاره به سخنرانی دونالد ترامپ رییس‌‌جمهوری امریکا در جلسه شورای امنیت سازمان‌ملل درباره منع انتشار سلاح‌های کشتار جمعی و هشدار به ایران همراه بود، افزوده: « درحالی‌که دولت آمریکا از برجام خارج شده، تنش‌ها به‌خاطر صحبت‌های تحریک‌آمیز دولت در مورد تغییر رژیم در ایران افزایش یافته است.»

اين بیانیه نيز به تهدید نظامی ترامپ علیه ایران در حساب توییتری‌اش در ماه اوت گذشته و همچنین تهدید علنی جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفیید در روز دوشنبه گذشته اشاره کرده و گفته، تصمیم‌گیری در مورد هرگونه حمله نظامی علیه ایران باید در کنگره تصویب شود.

سناتور اودل در مورد این طرح گفته است: «رویکرد دولت درباره ایران دقیقا از همان سناریویی برآمده است که ما را به‌ سمت حمله شکست‌ خورده به عراق برد. کنگره باید قدرت قانونی‌اش را اعمال کند و جلوی حرکتی به‌ سمت جنگ را بگیرد.»

او از رویکرد سیاست خارجی ترامپ و بولتون انتقاد کرده و هشدار داده است که عواقب جنگ با ایران، «فاجعه‌بار» خواهد بود و جان هزاران آمریکایی را به‌خطر خواهد انداخت.

پیش‌نویس این قطعنامه همچنین بر لزوم توانایی ایالات متحده در پاسخ به هرگونه تهدید نظامی قریب الوقوع از سوی ایران و دفاع از شهروندان آمریکایی تاکید کرده است.

این اقدام هشت سناتور در حالی مطرح شده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جلسه شورای امنیت و نیز نشست مجمع عمومی سازمان ملل در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، بر ضرورت مقابله با تهدیدهای ایران، تاکید کرده بود و از رژیم تهران به عنوان «بزرگترین حامی تروریسم در جهان است که همه کشورهای خاورمیانه را به خطر می‌اندازد» ، یاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید