بنیامین نتانیاهو از وجود یک تاسیسات سری جدید در ایران خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنج‌شنبه 28 سپتامبر 2018 در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد و از وجود یک تاسیسات سری جدید در جنوب غرب تهران خبر داد.

نخست‌وزیر اسرائیل حین سخنرانی تصویری از ساختمانی در منطقه تورقوزآباد تهران به حضار نشان داد و گفت که این محل یک آرشیو اسناد اتمی و یک انبار مواد و تجهیزات اتمی ایران است.

گمان می‌رود ادعای جدید نخست‌وزیر اسرائیل به داده‌هایی متکی باشد، که نیروهای اطلاعاتی این کشور از ایران ربوده‌اند.

پیش از این نهادهای اطلاعاتی اسرائیل داده‌هایی را در اختیار روزنامه‌های «نیویورک تایمز»، «واشینگتن پست» و «وال ستریت ژورنال» قرار داده بودند که نشان می‌داد روز 31 ژانویه گذشته، عوامل اطلاعاتی اسرائیلی، وارد انباری در محله‌ای تجاری در تهران پایتخت ایران شده و با از کار انداختن آژیر خطر ساختمان، و عبور از دو درب امنیتی، پس از 6 ساعت و 29 دقیقه موفق شدند 32 گاو صندوق را باز کردند و از آن اطلاعاتی گرانبها شامل نیم تُن سند محرمانه ویژه متعلق به برنامه اتمی ایران خارج کنند. بعدها محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران، با گفتن «دشمن برای همه این علل و عوامل برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کند. امروز دشمن در مراکز حساس و تصمیم‌گیرنده نفود پیدا کرده است. نفود خطر بسیار بزرگی بوده که نظام را تهدید می‌کند» گزارش‌ها درباره به سرقت رفتن داده‌های برنامه هسته‌ای ایران را به نوعی تایید کرد.

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل همچنین گفت که ایران 15 کیلوگرم مواد رادیواکتیو از تاسیسات اتمی خود خارج کرده و در مناطق مختلفی از پایتخت این کشور پنهان کرده است.

او از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست پیش از آنکه ایران بتواند این تاسیسات هسته‌ای خود را پاکسازی کند، این مکان‌ها توسط بازرسان این آژانس بازدید و بازرسی شوند.

نخست‌وزیر اسرائیل خطاب به مسئولان ایران گفت: «اسرائیل می‌داند که شما در حال انجام چه کاری هستید، می‌داند کجا این کار را انجام می‌دهید و اسرائیل چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهد، نه الان، نه ده سال دیگر و نه هیچ زمان دیگری.»

نتانیاهو همچنین به ارتباطش با مردم داخل ایران اشاره کرد و گفت: « من با مردم ایران ارتباط دارم. در ابتدا زمانی که اعتراضات آنها را شنیدم، گمان کردم ایرانیان خارج از کشور باشند. اما پس از آن دریافتم که آنها مردم داخل ایران هستند. آنها از این که رژیم ثروت‌هایشان را را خرج دیگر کشورها می‌کند، ناراضی هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید