اردوغان: تندروها خروج از منطقه خالی از سلاح در ادلب سوریه را آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، چهارشنبه 26 سپتامبر در نیویورک اعلام کرد که گروه‌های «تندرو» خروج از منطقه خالی از سلاح در استان ادلب را آغاز کردند؛ منطقه‌ای که بر سر برپایی آن، حدود دو هفته پیش روسای جمهوری ترکیه و روسیه در نشست سوچی به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان افزود: «تلاش‌ها برای صلح در سوریه در سایه ادامه حضور بشار اسد در قدرت، نمی‌تواند ادامه یابد».

نیروهای ارتش ترکیه در ادلب سوریه
نیروهای ارتش ترکیه در ادلب سوریه

درباره ماجرای آندرو برانسون کشیش آمریکایی که در ترکیه در حبس خانگی به سر می‌برد، اردوغان گفت: «این قضات هستند که سرنوشت او را تعیین خواهند کرد نه سیاست‌مداران».

او ادامه داد: «این یک مساله قضایی است، برانسون با اتهام‌های مرتبط با تروریسم بازداشت شد... جلسه دیگری برای محاکمه او 12 اکتبر برگزار خواهد شد، نمی‌دانم دادگاه چه تصمیم خواهد گرفت، سیاست‌مداران هیچ نقشی در حکم ندارند».

اردوغان گفت: «من به عنوان رئیس‌جمهوری، حقی در صدور فرمان آزادی‌اش ندارم. دستگاه قضایی ما مستقل است، باید ببینیم تصمیم دادگاه چیست».

آندرو برانسون کشیش آمریکایی
آندرو برانسون کشیش آمریکایی

شایان ذکر است که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود امیدوار است ترکیه در ماه جاری، آندرو برانسون را آزاد کند.

ماه ژوئیه گذشته حکم حبس خانگی برانسون به مدت 21 ماه صادر شد. در واکنش به این اقدام، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ماه اوت، فرمان افزایش تعرفه گمرکی واردات آلمینیوم و فولاد از ترکیه را صادر کرد.

در مقابل ترکیه، تعرفه گمرکی واردات خودرو، مشروبات الکلی و تنباکو را از آمریکا صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید