موگرینی: اتحادیه اروپا نهادی برای حفظ بازرگانی با ایران ایجاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه 24 سپتامبر اعلام کرد این اتحادیه نهادی قانونی با هدف ادامه بازرگانی با تهران به ویژه در زمینه خرید نفت از ایران ایجاد خواهد کرد؛ اقدامی که نتیجه آن، دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران خواهد بود.

موگرینی که در پایان نشستی در نیویورک برای بررسی توافق هسته‌ای با ایران (برجام) سخن می‌گفت، اظهار داشت: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نهادی قانونی برای تسهیل تعاملات مالی قانونی با ایران ایجاد خواهد کرد».

موگرینی پس از دیدار با مسئولان بلندپایه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران می‌گفت: «به جز نیاز مبرم برای دست‌یابی به نتایجی ملموس، شرکت کنندگان در جلسه پیشنهادهای خود را برای حمایت از کانال‌های تعاملات مالی و توسعه آن ارائه دادند. ایجاد راهکاری ویژه برای پرداخت‌های مرتبط با صادرات ایران از جمله نفت، از آن جمله است».

ایالات متحده آمریکا صبح سه‌شنبه 7 اوت، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) اعلام کرد.

برپایه این توافق که حاصل مذاکره آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با تهران بود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه تعلیق شد.

پیش از این شرکت‌های یش از این نیز شرکت‌های آلمانی خودروساز «دایملر» و «هنک نکت» و همچنین شرکت خودروسازی فرانسوی «پژو» از جمله شرکت‌های خودروسازی بودند که فعالیت خود را در ایران متوقف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید