.
.
.

موافقت کره شمالی با تفکیک سایت‌های هسته‌ای و موشکی در حضور بازرسان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مون جه این رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی با نظارت بازرسان بین‌المللی بر عملیات «تفکیک دائم» سایت‌های موشکی اصلی‌اش، موافقت کرده و گام‌های اضافه‌ای نیز همچون بستن مجتمع هسته‌ای اصلی در منطقه یونجیبون خواهد برداشت؛ اقدام‌هایی که در صورت برداشتن گام‌هایی متقابل از سوی ایالات متحده صورت خواهد گرفت.

به گزارش رسانه‌ها، رئیس‌جمهوری کره جنوبی پس از دیدار و گفت‌وگو با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی گفت که دو کره، بر ضرورت تبدیل شبه جزیره کره به «سرزمین خالی از اسلحه و تهدیدهای هسته‌ای» توافق کردند.

مون به خبرنگاران گفت: «کره شمالی با بستن همیشگی نیروگاه «تونگشانگ ری» ویژه آزمایش موتورها و سکوهای پرتاب موشک، در حضور کارشناسانی از کشورهای ذی‌ربط، موافقت کرد».

پیش از این واشینگتن اعلام کرده بود که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا 27 سپتامبر جاری، ریاست جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره کره شمالی را بر عهده خواهد گرفت تا از جامعه جهانی بخواهد به فشارهای خود را بر پیونگ یانک به منظور مجبور کردنش به کنار گذاشتن اسلحه هسته‌ای، ادامه دهد.

رهبر کره شمالی هم در کنفرانس خبری گفت که «در آینده‌ای نزدیک»، به سئول پایتخت کره جنوبی خواهد رفت؛ سفری که در صورت انجام، نخستین سفر رهبر کره شمالی به پایتخت کره جنوبی از زمان تقسیم شبه‌جزیره کره خواهد بود.

کیم جونگ اون گفت: «به مون جای این رئیس‌جمهوری کره جنوبی قول دادم در آینده‌ای نزدیک، به سئول بروم».

پیش از این یک مقام مسئول در کره جنوبی گفته بود که دو کره، دست‌یابی به توافقی نظامی را اعلام خواهند کرد.