رهبر کره شمالی: بمب اتمی داریم اما از اقتصاد دنیا بسیار عقب هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی سه‌شنبه 18 سپتامبر در کنفرانس خبری پس از دیدار با مون جه این رئیس‌جمهوری کره جنوبی گفت که کشورش بمب اتمی دارد اما از لحاظ رشد اقتصادی از دنیا بسیار عقب‌تر است.

رسانه‌های ایرانی به نقل از روزنامه هرالد کره جنوبی نوشتند که این اظهارات در کنفرانس خبری مشترک کیم جونگ اون و مون جه این در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی ابراز شده است.

بنا بر این گزارش، بسیاری از رسانه‌های کره‌ای و منطقه این اظهار نظر رهبر کره شمالی را تعجب برانگیز و البته قابل تامل توصیف کرده و نوشته‌اند که این گفته‌ها نشانی از تلاش وی برای پیشبرد فرایند رشد اقتصادی و کمک گرفتن از کره جنوبی برای تحقق این هدف دارد.

در این کنفرانس خبری مون جه این رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی با نظارت بازرسان بین‌المللی بر عملیات «تفکیک دائم» سایت‌های موشکی اصلی‌اش، موافقت کرده و گام‌های اضافه‌ای نیز همچون بستن مجتمع هسته‌ای اصلی در منطقه یونجیبون خواهد برداشت؛ اقدام‌هایی که در صورت برداشتن گام‌هایی متقابل از سوی ایالات متحده صورت خواهد گرفت.

به گزارش رسانه‌ها، رئیس‌جمهوری کره جنوبی افزود که دو کره، بر ضرورت تبدیل شبه جزیره کره به «سرزمین خالی از اسلحه و تهدیدهای هسته‌ای» توافق کردند.

مون به خبرنگاران گفت: «کره شمالی با بستن همیشگی نیروگاه «تونگشانگ ری» ویژه آزمایش موتورها و سکوهای پرتاب موشک، در حضور کارشناسانی از کشورهای ذی‌ربط، موافقت کرد».

پیش از این واشینگتن اعلام کرده بود که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا 27 سپتامبر جاری، ریاست جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره کره شمالی را بر عهده خواهد گرفت تا از جامعه جهانی بخواهد به فشارهای خود را بر پیونگ یانک به منظور مجبور کردنش به کنار گذاشتن اسلحه هسته‌ای، ادامه دهد.

رهبر کره شمالی هم در کنفرانس خبری گفت که «در آینده‌ای نزدیک»، به سئول پایتخت کره جنوبی خواهد رفت؛ سفری که در صورت انجام، نخستین سفر رهبر کره شمالی به پایتخت کره جنوبی از زمان تقسیم شبه‌جزیره کره خواهد بود.

کیم جونگ اون گفت: «به مون جای این رئیس‌جمهوری کره جنوبی قول دادم در آینده‌ای نزدیک، به سئول بروم».

پیش از این یک مقام مسئول در کره جنوبی گفته بود که دو کره، دست‌یابی به توافقی نظامی را اعلام خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید