«توهین به مسیحیت» دلیل منع اکران فیلم آمریکایی راهبه«The NUN» در لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام رسمی لبنانی سه شنبه 18 سپتامبر از تصمیم کمیته نظارت بر فرآورده‌های تصویری لبنان مبنی بر ممنوعیت اکران فیلم آمریکایی راهبه «The NUN» به دلیل آنچه «توهین به دین مسیحیت» خوانده شده، خبر داد.

به گزارش فرانس پرس به نقل از منبع رسمی لبنانی که خواست نامش فاش نشود، کمیته نظارت بر فرآورده‌های تصویری در لبنان که متشکل از نمایندگانی از وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه و پرورش است، اکران فیلم The NUN به دلیل آن‌چه «توهین به دین مسیحیت و توهین به کلیسا به عنوان عبادتگاه، تخریب چهره راهبه‌ها و مغایرت با قانون اساسی لبنان» خوانده شده، ممنوع اعلام کرد.

فیلم راهبه «The Nun» یک فیلم ترسناک به کارگردانی کورین هاردی است که در سال 2018 اکران شد.

فیلم‌نامه نوشتهٔ «گری دوبرمن» بر پایهٔ داستانی از «دوبرمن» و «جیمز وان» می‌باشد. این فیلم داستان یک کاهن، راهبه و مردی روستایی را روایت می‌کند که در سال 1952 درباره پدیده وجود شیطان در معبدی در کشور رومانی تحقیق می‌کنند.

این فیلم بلند که در استودیوهای فیلم‌سازی برادران وارنر تولید شده، در دو هفته گذشته از 4 سپتامبر در گیشه‌های سینماهای آمریکای شمالی در صدر فیلم‌های پرفروش سینما قرار گرفت و در هفته گذشته فروش بلیط آن به 85 میلیون دلار رسید.

از سوی دیگر منبع لبنانی تصمیم هیأت نظارت لبنان در منع اکران فیلم مذکور را بدون هر گونه تاثیرپذیری از سوی طرف‌های دینی در این کشور اعلام کرد.

وداد جربوع فعال در مرکز دفاع از آزادی‌های‌ فرهنگی و مطبوعاتی لبنان «SKeyes Center for Media and Cultural Freedom» اما معتقد است که «این تصمیم کمیته نظارت تحت تاثیر نظرات مراجع دینی به صورت غیر علنی گرفته شده است». وی در ادامه افزود «تمام فیلم‌های با محتوای دینی برای بررسی به مرجع‌های دینی لبنان ارجاع داده می‌شود».

وداد جربوع همچنین از این‌که «در رابطه با کارهای هنری نظر روحانیون (ادیان مختلف) این کشور اعمال می‌شود» ابراز تاسف کرد. وی برای نمونه به فیلم «مولانا» اشاره کرد که قبل از سانسور صحنه‌هایی از آن به «دار الفتوی» لبنان ارجاع داده شده بود.

لبنان به طور کلی هر گونه محتوای فرهنگی و هنری را که از نظر فرقه‌گرایی دارای عامل حساسیت‌زایی باشد و یا به مقدسات دینی توهین و یا به آداب، اخلاق و عفت عمومی خدشه وارد کند، یا ترویج کننده عادی‌سازی روابط با اسرائیل باشد، را منع می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید