گفت‌وگوی‌های روسیه و ترکیه درباره سرنوشت ادلب سوریه بدون حضور ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قرار است ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه امروز دوشنبه 17 سپتامبر، در سوچی با یکدیگر دیدار و درباره سرنوشت استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه، گفت‌وگو کنند؛ گفت‌وگویی که این بار بدون حضور ایران صورت می‌گیرد.

استان ادلب آخرین منطقه باقی‌مانده در کنترل مخالفان سوری است که نیروهای نظام سوریه خود را برای حمله با این منطقه آماده می‌کنند.
خبرگزاری آناتولی گزارش داد که دیدار اردوغان با پوتین در چارچوب تلاش‌های گسترده به منظور حل و فصل بحران سوریه صورت می‌گیرد.

بنا بر این گزارش، این چهارمین دیدار دوجانبه اردوغان با پویتن در سال جاری میلادی است.

روسیه تا کنون بارها بر ضرورت «پاکسازی» ادلب از کسانی تاکید کرد که آن‌ها را «تروریست» نامید. روسیه به جنگجویان گروه «هیئت تحریر الشام» (النصره سابق) اشاره دارد. مسکو می‌گوید که نظام سوریه حق عملیات نظامی به منظور از میان بردن «جنگجویان» را دارد.

در مقابل ترکیه می‌گوید که حمله به ادلب، به «فاجعه‌ای انسانی» منجر خواهد شد. از این رو اقدام به ارسال تجهیزان نظامی به سمت این استان سوریه کرد. البته آنکارا به این مساله هم اشاره می‌کند که باید میان نیروهای النصره با نیروهای دیگر گروه‌های مسلح مخالف، تفاوت قائل شد.

گفت‌وگوهای پیشین درباره ادلب، در تهران پایتخت ایران و با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور برگزار شد. این گفت‌وگوها نتیجه‌ای در بر نداشت.

در روزهای گذشته شماری از مناطق در ادلب، شاهد تظاهراتی پر شور بود که طی آن تظاهر کنندگان بر پایبندی خود به سرنگونی نظام سوریه تاکید کردند. آن‌ها همچنین از جامعه جهانی خواستند مانع حمله نظامی به ادلب شوند؛ استانی که میزبان هزاران پناهجو از دیگر مناطق سوریه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید