پیام ترامپ به شورای حکام آژانس اتمى درباره موضوع هسته‌ای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ريک پیری، وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه 17 در سخنرانی خود در کنفرانس عمومی آژانس، پیام رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به این شورا درباره موضوع هسته‌ای ایران را قرائت کرد.

پری در سخنرانی خود که به مناسبت شصت و دومین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایراد کرد، پیام ترامپ را برای حضار این کنفرانس قرائت کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در بیانیه مذکور مسائل مربوط به موضوع توافق هسته‌ای ایران "برجام" و پرونده خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره را شامل می‌شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این بیانیه گفته است که ایران باید در خصوص دو مسئله تضمین ارائه دهد، اول اینکه برنامه هسته‌ای این کشور منحصرا صلح‌آمیز باقی خواهد ماند و همچنین این مسئله که هرگونه مسیر دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای «به صورت دائمی» مسدود خواهد شد.

این بیانیه‌ هیچ اشاره‌ای به خروج آمریکا از برجام نداشت اما تأکید می‌کرد، برجام یک «توافق معیوب» است و آمریکا صرفا به دنبال توافقی است که «به طور کامل به برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه می‌پردازد».

وزیر انرژی آمریکا در ادامه دلایل نقصان این توافق را اینگونه عنوان کرد که برجام «به سوءعملکرد مداوم ایران نپرداخته است. اگرچه نمونه‌های سوء عملکرد ذاتا هسته‌ای نیست.»

علاوه بر این، بیانیه رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح می‌کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بر همکاری ایران بر اساس راستی‌آزمایی قوی اصرار داشته باشد.

برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، میان ایران و 5 کشور دیگر (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، چین، روسیه) به اضافه اتحادیه اروپا در ماه تیر سال 2015 میلادی، به امضای همه طرفین رسید. آمریکا در سال جاری (2018 میلادی) به طور یکجانبه از برجام خارج شد اما طرف‌های اروپایی برجام مدعی ادامه اجرای تعهدات خود شده‌اند.

اتحادیه اروپا چندی پیش بسته قوانین مسدودساز برای حمایت از ایران و شرکت‌های اروپایی در قبال تحریم‌های آمریکا را ارائه کرد، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که این قوانین در عمل نمی‌تواند مانع از خروج شرکت‌های بزرگ اروپایی از ایران شود. اما مقامات ایرانی نیز بر ناکافی بودن تحرکات اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای و جبران چالش‌های ناشی از خروج واشنگتن از این توافق تأکید کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا علاوه بر این در پیام خود تأکید کرده است که اطمینان دارد «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی به آنچه ترامپ، آن را «توافق» اتمی حاصل شده میان دو کشور خوانده، پایبند خواهد بود. وی علاوه بر این می‌افزاید که «البته خلع سلاح اتمی کامل» شبه‌جزیره کره نیازمند راستی‌آزمایی است.

ترامپ همچنین در ابتدای پیام خود گفته بود، «آمریکا از همکاری‌های صلح آمیز هسته ای حمایت می‌کند که این شامل حمایت‌های واشنگتن از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز می‌شود و همچنین سرمایه‌گذاری های آمریکا در بخش توسعه رآکتورهای هسته‌ای».

متن نامه ترامپ به شورای عمومی آژانس علاوه بر ایران و کره‌شمالی، درباره سوریه نیز بخش‌هایی را شامل می‌شود. رئیس‌جمهور آمریکا در این نامه گفته است: «رژیم سوریه باید به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور پایبندی به توافقنامه پادمان همکاری داشته باشد».

کنفرانس عمومی آژانس از امروز به مدت پنج روز (تا جمعه) در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برپاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید