اتحادیه اروپا در واکنش به آمریکا از دادگاه بین‌المللی لاهه حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج شنبه 13 سپتامبر 2018 در اولین واکنش به تصمیم آمریکا برای تحریم دادگاه لاهه از این دادگاه کیفری بین المللی اعلام پشتیبانی و حمایت کرد.

براساس منابع خبری، فدریکا موگرینی گفت:«من فکر می‌کنم برایم مهم است که چند کلمه در باره سیستمی سخن بزنم که ما باهم آن را برای بررسی نقض حقوق بشر، اطمنیان از حساب‌دهی و سپردن مجرمان به پنجه قانون ایجاد کرده‌ایم. چون امروز وجود این دادگاه زیر سوال برده شده است، من می‌خواهم در این جا به صورت رسمی و واضح بگویم که این دادگاه از سوی اتحادیه اروپا زیر سوال برده نشده است و ما از این دادگاه و کارهای آن کاملا پشتیبانی می‌کنیم».

قابل ذکر است، جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا روز دوشنبه 10 سپتامبر گفته بود، دادگاه کیفری بین المللی لاهه یک نهاد «ناکارآمد» است، در مورد نیروهای امریکایی در افغانستان تحقیق نکند.

دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه تصمیم دارد در مورد اتهام جنایت‌های جنگی و نقض حقوق بشر سربازان امریکایی در افغانستان تحقیق کند اما جان بولتون تاکید کرد، اگر چنین کاری شود این دادگاه از سوی امریکا تحریم خواهد شد.

جان بولتون افزود، دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه یک نهاد ناکارآمد، نامشروع و خطرناک است، بنیانگذاران این دادگاه تلاش دارند قدرت آمریکا را نابود کنند.

جان بولتون تاکید کرد:«آمریکا از هر وسیله ممکن برای حفاظت از شهروندان و متحدان‌اش از پیگرد غیرمنصفانه و غیرمشروع در دادگاه کیفری بین‌المللی استفاده خواهد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید