کری از چندین دیدار با ظریف در دو سال گذشته پرده برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا اعلام کرد که در دو سال اخیر و به طور مشخص در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، چند بار با محمود جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

کری چهارشنبه 12 سپتامبر در مصاحبه رادیویی با شبکه «سیلم» گفت که در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ، سه یا جهار بار در کنفرانس‌ها و نشست‌های مختلف، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

کری افزود که هدفش از این دیدارها، این مساله را دریابد که ایران برای ایجاد تغییرات مثبت در خاورمیانه از جمله در یمن و سوریه، حاضر است چه اقدام‌هایی انجام دهد.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در توضیح آن‌چه که در این دیدارها روی داد، گفت: «من با آقای ظریف، خیلی صریح صحبت کردم. به او گفتم شما باید درک کنید که دنیا از اقدام‌های شما از جمله موشک‌‌هایتان، حزب‌الله لبنان و وضعیت در یمن، راضی نیست. شما دارید از یک تنش دائم در یمن حمایت می‌کنید».

شایان ذکر است که کری، هدایت مذاکرات هسته‌ای با ایران را در زمان وزارت امور خارجه بر عهده داشت. او در همان دوران، چند بار با ظریف در چارچوب مذاکرات هسته‌ای دیدار کرده بود؛ دیدارهایی که برای نخستین بار میان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه صورت گرفت.

او ابراز عقیده کرد که ایران اکنون حاضر است با آمریکا برای حل مسائل مذاکره کند. او در عین حال افزود: «اما به نظر می‌رسد که دولت کنونی آمریکا، تصمیم گرفته است استراتژی تغییر حکومت ایران را دنبال کند. اقتصاد این کشور را از میان ببرد و تهران را بیش از پیش منزوی کند».

کری از دشواری مذاکره با توجه به دیدگاه علی خامنه‌‎ای رهبر ایران هم سخن گفت و افزود: «این استراتژی دولت آمریکا شرایط را برای مذاکره با رهبر ایران بسیار سخت و حتی غیر ممکن می‌کند، زیرا آن‌ها (ایرانی‌ها) حاضر نیستند با سرسپردگی وارد مذاکره شوند».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا تا کنون چند بار گفته است که حاضر است بدون پیش شرط با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کند. مقام‌های ایرانی اما با این پیشنهاد مخالفت کرده و می‌گویند در سایه از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای (برجام)، مذاکرات بی معنی است.

جان کری در بخش دیگری از مذاکرات، از توافق هسته‌ای ایران (برجام) هم حمایت کرد. اودر این باره گفت: «من فکر می‌کنم بهتر بود که به آقای ترامپ توصیه می‌شد که برجام را نگه دارد. با وجود برجام٬ چین٬ روسیه٬ فرانسه٬ آلمان و بریتانیا با شما متحد می‌ماندند. بنابراین شما برجام را نگه می‌داشتید و بعد به ایرانی‌ها می‌گفتید٬ ما به شما گفته بودیم که مسائل دیگرتان را باید متوقف کنید. من به شما دو سال یا یک سال یا هر چند وقت دیگر فرصت می‌دهم. ما مایلیم بر سر این مسائل هم مذاکره کنیم٬ اما اگر شما در این فرجه این کار را نکنید٬ من از این توافق خارج می‌شوم».

ترامپ ماه مه گذشته، با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) فرمان از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

توافق هسته‌ای یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به توافقی گفته می‌شود که در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توافق، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها لغو شد.

ترامپ ابتدا با این توافق مخالف بود و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد. او بارها تاکید کرد که برجام، جلوی فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران را نمی‌گیرد و همچنین تضمینی همیشگی برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیست.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size