طرح لایحه‌ای در کنگره آمریکا برای تحریم شبه‌نظامیان عراقی مورد حمایت ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از دستیاران مجلس سنای آمریکا که خواسته نامش فاش نشود، به رسانه‌ها گفت برخی اعضای جمهوری‌خواه مجلس در نظر دارند لایحه‌ای با هدف مقابله با نفوذ ایران در عراق مطرح کنند که بر اساس آن، گروه‌های وابسته به تهران در عراق تحریم می‌شوند.

بنا بر این گزارش، لایحه قانون، علاوه بر اعمال تحریم علیه گروه‌های مرتبط با ایران، وزیر امور خارجه آمریکا را ملزم به انتشار فهرست گروه‌های مسلحی می‌کند که از سوی سپاه پاسداران پشتیبانی می‌شوند.

طرح این لایحه در حالی است که حوادث اخیر بصره، میزان نفوذ ایران در برخی احزاب عراقی را نشان داد. مسئولان آمریکایی، این احزاب را نمایندگان تهران توصیف کردند.

فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا، هم‌زمان با برگزاری نشست در کویت با حضور روسای ستادهای مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج به علاوه اردن و مصر، مهم‌ترین تهدیدهای منطقه را اقدام‌های بی ثبات کننده ایران و گروه‌های تندرو دانست.

جوزف فوتیل فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در این باره گفت: «به نظرم این نشست برای امنیت کشورهای ما ضروری است. ما دو تهدید امنیتی را در این منطقه پیش رو داریم؛ یکی فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران و دیگری گروه‌های تندروی خشن است. توسعه و همراستا کردن توانمندی‌هایمان برای حفاظت از منافع مردم و امنیت ملی مشترک‌مان، بسیار حائز اهمیت است».

فوتیل با تاکید بر این‌که ایالات متحده، از منطقه چشم پوشی نخواهد کرد گفت: «اولویت‌های ما تغییر نکرده است».

در همین حال واشینگتن به تهران هشدار داد در صورت هدف قرار دادن منافعش در عراق، واکنشی سریع و قاطع نشان خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید