اسپانیا 400 بمب لیزری با دقت عالی هدف‌گیری به سعودی تحویل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروی هوایی پادشاهی سعودی روز پنجشنبه 13 سپتامبر 2018 برای اولین بار چندین هلیکوپتر نظامی با ماموریت‌های رزمی چندگانه دریافت می‌کند.

در سال 2015 ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بود که این کشور تصمیم دارد چندین هلیکوپتر رزمی را به پادشاهی سعودی تحویل دهد.

ایالات متحده آمریکا در همان سال اعلام کرد که 10 فروند از این جنگنده‌ها را به سعودی تحویل داد.

جوزپ بوررل، وزیر امور خارجه اسپانیا، روز پنجشنبه گفت، کشور متبوعش تصمیم گرفته 400 بمب لیزری با دقت بالا را به پادشاهی سعودی تحویل دهد.

پیشتر اسپانیا اعلام کرده بود که قرارداد تحویل این نوع اسلحه به ریاض را به تعلیق درآورده است اما پس از گفتگوی مقامات دو کشور قرار است این بمب‌های لیزری به سعودی تحویل داده شود.

وزیر خارجه اسپانیا گفت:«مادرید پس از بررسی موافقتنامه سال 2015 به این نتیجه رسید که این سلاح باید به سعودی تحویل داده شود. وی تاکید کرد این سلاح بسیار دقیق و با دقتی کمتر از یک متر تنها تنها به هدف می رسد و هیچ آسیب جانبی نخواهد داشت».

گفتنی است که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه 12 سپتامبر اعلام کرد در جلسه‌ای در کنگره گفت که سعودی و امارات تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان در یمن به کار می‌بندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پومپئو در بیانیه‌ای اعلام کرد که سه‌شنبه به کنگره گفته است دولت‌های سعودی و امارات، گام‌های ملموسی برای کاهش خطر آسیب زدن به غیرنظامیان و زیرساخت‌ها در یمن در نتیجه عملیات ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن بر می‌دارند.

روز سه‌شنبه تیم مشترک ارزیابی حوادث در یمن با کمیته سازمان ملل دیدار کرد و آن را در جریان گزارش‌های صادره از تیم قرار داد.

منصور بن احمد المنصور سخنگوی تیم مشترک ارزیابی حوادث یمن در کنفرانسی خبری در ریاض، به تبیین راهکارهایی پرداخت که تیم برای تخمین حوادث و حقیقت‌یابی به کار می‌بندد.

او ادامه داد که در صورت وقوع خطایی، تیم شجاعت اعتراف به آن را دارد.

المنصور تاکید کرد قانون بین‌المللی، اجازه هدف قرار دادن پُلی را در صورت به‌کارگیری‌اش در عملیات نظامی را می‌دهد. او تاکید کرد که پُل میان صنعا و اب زمان بمباران، خالی از غیرنظامیان بود.

المنصور، گزارش‌های منتشره درباره بمباران یک عروسی توسط جنگنده‌های ائتلاف در منطقه بنی قیس استان حجه را رد کرد. او افزود: «در نتیجه بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که عاملان حمله، کارشناسان موشکی خارجی بودند که یک حوثی فرماندهی آن‌ها را بر عهده داشت».

او تاکید کرد که تیم ارزیابی، در اعلام نتایج به صورت شفاف عمل می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید