شورای امنیت درباره بروز «فاجعه» در ادلب هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز سه‌شنبه 11 سپتامبر 2018 درباره اوضاع سوریه درباره احتمال بروز فاجعه در استان ادلب هشدار دادند.

همزمان نیروهای رژیم سوریه و روسیه خود را برای حمله نظامی به ادلب، آخرین سنگر مخالفان اسد، آماده می‌کنند.

نماینده روسیه در شورای امنیت گفت که موسکو «برای نجات جان شهروندان به تندروها حمله می‌کند.» ناظران بین‌المللی و سازمان ملل هشدار دادند که این حملات، تنها تندروها را متاثر نخواهد کرد و به شهروندان نیز آسیب خواهند رساند.

نماینده روسیه افزود: «ما برای بازگرداندن پناهجویان به سوریه تلاش خواهیم کرد و کشورهای همسایه نیز در حال همکاری در این موضوع هستند.»

نماینده فرانسه گفت که راه‌حل بحران سوریه، اجرای شروط حل و فصل سیاسی است و نشانه‌هایی درباره یک فاجعه انسانی در ادلب وجود دارد و موج جدیدی از مهاجرات به راه افتاده است.

او گفت که نشست تهران منجر به نتایجی که ایران و روسیه را به محافظت از صلح وادارد در پی نداشت و اگر حمله نظامی به ادلب صورت گیرد، آثار فاجعه‌باری خواهد داشت.

نماینده چین در شورای امنیت گفت که هیچ جایگزینی برای راه‌حل سیاسی در سوریه وجود ندارد.

نماینده سوئد از شورای امنیت خواست برای جلوگیری از افزایش تنش در سوریه سریعا اقدام کند. نماینده هلند از روسیه و ایران خواست روند آماده‌سازی برای حمله به ادلب را متوقف کنند. او با هشدار درباره خطرات افزایش روزافزون تنش در سوریه، از ضمانت‌کنندگان توافق آستانه خواست همه اقدامات خشونت‌بار در سوریه را متوقف کنند.

نماینده کویت خواستار این شد که حمله به «تروریست‌ها» قوانینی که حمایت از شهروندان را تضمین می‌کند را در محترم بشمارد. او از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در ادلب اقدام کنند. نماینده کویت از همه طرف‌های درگیر در سوریه خواست راه‌حلی برای حل و فصل بحران بیابند و گفت که هرگونه اقدام نظامی در ادلب نتایج فاجعه‌باری بر شهروندان خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید