آمریکا به شرکت‌های هواپیمایی درباره پرواز در آسمان ایران هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا در راهنمایی‌های جدیدی که برای شرکت‌های هواپیمایی صادر کرد، از آن‌ها خواست هنگام پرواز در حریم هوایی ایران، نهایت احتیاط را به خرج دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا دلیل این هشدار را، فعالیت‌های نظامی احتمالی عنوان کرد که در دسامبر 2017، باعث ایجاد مزاحمت برای هواپیمای یک شرکت مسافربری آمریکایی از سوی جنگنده‌های ایرانی شد. البته جزئیات بیشتری از این حادثه ذکر نشده است.

در راهنمایی‌های به روز شده که در روز یکشنبه 9 سپتامبر از سوی مدیریت هواپیمایی فدرال برای شرکت‌های آمریکایی صادر شد، آمده که آسمان ایران، شاهد فعالیت نظامی مرتبط با تنش در سویه است که از ایران آغاز شده یا از آسمان این کشور عبور می‌کند.

تنش‌ها میان تهران و واشینگتن، پس از خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای تاریخی با ایران در ماه مه، تشدید شد. ماه گذشته، بخشی از تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران از سر گرفته شد.

دفتر خدمات هواپیمایی که اطلاعاتی درباره امنیت مسیرهای هوایی به شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌دهد، تاکید کرد که رابطه پر تنش میان ایالات متحده و ایران، باید در برنامه‌ریزی برای سفرهای هوایی از راه حریم هوایی ایران، مد نظر قرار گیرد.

این دفتر که مقرش آمریکا است، در ایمیلی که دوشنبه 10 سپتامبر برای کاربرانش ارسال کرد، نوشته است: «با وجود بازگشایی حریم هوایی عراق در ماه نوامبر گذشته، گزینه‌های بیشتری در ارتباط با مسیرهای هوایی ایجاد کرد، اما هیچ راه ارتباطی ایده‌آل در منطقه وجود ندارد و شرکت‌ها باید به فکر ترجیح دادن عراق بر ایران باشند».

وزارت امور خارجه آمریکا هم بارها از شهروندانش خواسته، به خاطر وجود خطر بازداشت، به ایران سفر نکنند.

دفتر خدمات هواپیمایی می‌گوید در صورت مجبور شدن هواپیمایی به فرود از پیش برنامه‌ریزی نشده در ایران به دلایل پزشکی یا فنی، ممکن است مشکلاتی به وجود آید.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از شهروندانش خواسته به خاطر وجود خطر تروریسم و تنش مسلحانه، از سفر به عراق پرهیز کنند.

تازه‌ترین راهنمایی‌ها درباره عراق که ماه دسامبر 2017 صادر شد، از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی می‌خواهد به دلیل وجود خطر جنگ، در ارتفاعی کمتر از 26 هزار پایی بر فراز عراق پرواز کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید