چرا دومین میلیاردر چین می‌خواهد تجارت را رها کند و به کار تدریس بازگرد

بازنشستگی بحث برانگیز بنیانگذار «علی‌بابا» از شرکتی با ارزش 420 میلیارد دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مردم به افرادی که با خلاقیت و نوآوری ثروتی عظیم جمع‌آوری می‌کنند، مانند اسطوره‌ها، نگاه می‌کنند به همین دلیل استعفای ناگهانی یا تقاضای بازنشستگی از سوی این افراد گاهى به خبری تبدیل می شود که دنیای کسب و کار و پول و ثروت را تکان می‌دهد. اين افراد با گستردگی دستاوردها و پیشرفت‌های خود به صورت ستارگان نوآوری در آسمان تجارت درخشش می‌کنند و این امر باعث کنجکاوی افراد زیادی می‌شود تا آنها را محور توجه خود قرار دهند.

«جک ما» دومین میلیاردر چین و یکی از ثروتمندترین مردان جهان یکی از این ستارگان است که روز دوشنبه اعلام کرد تصمیم دارد که از ریاست اجرایی شرکت بزرگ تجاری «علی بابا» که ارزش آن 420 میلیارد دلار تخمین زده مس شود، استعفا دهد. این خبر آنچنان بحث برانگیز بود که به عنوان اصلی اغلب اخبار موبوط به دنیای مال و تجارت تبدیل شد.

اما خبر تصمیم «جاک» برای بازنشستگی به همان قوتی که از نیویورک منتشر شد، روز دوم از سوی پکن تکذیب و رد شد. برخی‌ها این موضوع را به جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین ربط دادند. جنگی بر سر تجارتی به ارزش 505 میلیارد دلار هنوز ادامه دارد و ترکش‌های از تجارت دنیای الکترونیک در دو کشور دور نیست.

روزنامه آمریکایی «یویورک‌تایمز»، طی خبری نوشت :«جک ما» 54 ساله جزو مدیران بزرگ این شرکت، برای این روزنامه از تصمیم آینده خود اسراری را فاش کرد از جمله گفته است که تصمیم دارد مانند بیل گیتس، به کارهای خیره‎ای بپردازد و به اموری مانند تدریس و آموزش دیگران مشغول شود».

از آنجا که روزنامه نیویورک تایمز از چاپ شدن در چین ممنوع است، نشر چنین خبری با این حجم از اهمیت درباره بزرگترین قطب تجارت در چین در میان جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن بسیار شگفت‌آور بود.

این شرکت با ارزش تجاری بیش از 400 میلیارد دلار، در زمینه فروش اینترنتی، تولید فیلم و "رایانش ابری" (خدمات رایانشی در شبکه‌های اینترنتی) فعال است. بیش از 80 درصد خرید و فروش‌های اینترنتی در چین از طریق علی‌بابا انجام می‌گیرد.

وی در گفت‌و گو با «نیویورک تایمز» گفته است :«بازنشستگی پایان یک دوره نیست بلکه آغاز یک دوره جدید است. من به آموزش عشق می‌ورزم.»

نشر خبر بحث برانگیز تصمیم بازنشستگی «جاک» از سوی نیویورک تایمز، باعث شد تا روزنامه چینی the South China Morning Post ، متعلق به شرکت «علی‌بابا» خود، ادعاهای بازنشستگی «جاک» را رد کند.

این روزنامه نوشت، جک مامور برنامه‌ای برای تعیین جانشینش اعلام خواهد کرد اما او همچنان رئیس اجرایی شرکت خواهد بود.

«جک ما» متولد 15 اکتوبر سال 1964 یکی از بنیانگذاران شرکت «علی بابا» در سال 1999 تاسیس شد این شرکت یکی از بزرگترین شرکت‌های اینترنتی در جهان به شمار می‌رود. او اولین تاجر چینی بود که تصویرش بر مجله فوربس منتشر شد.

جک از زمان جوانی علاقه شدیدی به زبان انگلیسی داشت به همین منظور زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفت وی در زمان یادگیری روزانه 25 دقیقه مسافت را طی می کرد تا به هتلی برسد و توریست‎های آن هتل را به صورت رایگان راهنمایی کند جک این کار تنها به خاطر صحبت و یادگیری زبان انجام می داد. او سپس معلم انگلیسی شد البته دو بار در امتحان ورودی برای رشته انگلیسی مردود شد اما در نهایت در سال 1988 موفق شد در دانشکده هانگچو برای تربیت معلم قبول شود و کار تدریس انگلیسی را شروع کند.

او سپس در سال 1995 به آمریکا رفت و در شهر ساتل آمریکا مشغول کار ترجمه شد پس از چند سال به چین برگشت و یک وبسایتی را با نام «صفحه‌های چینی» برای راهنمایی کارهای تجارتی باز کرد.

جک ما، در سال 1998 به دوستان خود پیشنهاد تاسیس یک شرکت تجارت الکترونیک داد آنها با هم مبلغ 60 هزار دلار آن جمع کردند و شرکت «علی بابا» را تاسیس کردند علت انتخاب این نام فقط به دلیل آسان و عملی بودن این اسم بود . امروزه این شرکت با این نام آسان 420 میلیارد دلار ارزش دارد و تجارت الكترونيكی آنلاین، تولید فیلم و کامپیوترهای محاسبات فراهم می‌كند.

جک در مصاحبه‌ای با «بلومبرگ» گفته بود آرزو دارد تمام کارهایی که بیل گتس انجام داد را انجام دهد وی گفت برای من امکان ندارد که مثل بیل گتس ثروتمند شوم اما کار بهتری که می توانم انجام دهم «بازنشستگی زودهنگام » است .

او همچنین گفته بود می‌خواهد یک مرکز آموزش راه‌اندازی کند و ابراز امیدواری کرد که روزی بتواند به شغل پیشین خود یعنی تدریس باز گردد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید