اردوغان: حمله به ادلب «کشتار» در پی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه گفت حمله به منطقه ادلب که تحت کنترل مخالفان قرار دارد، کشتار در پی خواهد داشت.

اردوغان در سخنانی که چهارشنبه 5 سپتامبر رسانه‌های ترکیه منعکس کردند، گفت نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه که قرار است در تهران برگزار شود، نتایج مثبتی به ارمغان خواهد آورد.

در همین حال، ایالات متحده آمریکا که ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده دارد، برگزاری جلسه‌ای به منظور بررسی اوضاع ادلب را در صبح روز جمعه، اعلام کرد.

ایالات متحده آمریکا سه‌‎شنبه به نظام سوریه هشدار داده بود که در صورت به کارگیری اسلحه شیمیایی علیه مردم سوریه «با سرعت به روشی مناسب» واکنش نشان خواهد داد. این در حالی است که آمادگی‌های نیروهای نظام سوریه برای حمله قریب الوقوع به ادلب، در جریان است. سازمان ملل متحد هم هشدار داده که این حمله می‌تواند به فاجعه‌ای انسانی بیانجامد.

از سویی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به بشار اسد رئیس‌نظام سوریه و دو هم‌پیمانش روسیه و ایران، نسبت به «حمله بی‌پروا» به استان ادلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، هشدار داد و گفت «ممکن است هزاران تن کشته شوند».

در همین حال دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که هواپیماهای نظامی روسیه، سه‌شنبه 4 سپتامبر، حملات هوایی به استان ادلب سوریه را که تحت کنترل مخالفان قرار دارد، پس از توقفی 22 روزه، از سر گرفتند.

قرار است ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه هفتم سپتامبر به منظور برگزاری نشست مشترک با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، به تهران برود.

این سه کشور ضامن مذاکرات صلح در آستانه هستند که به برپایی مناطق «کاهش تنش» در سوریه انجامید؛ کشوری که از سال 2011 شاهد جنگی است که بیش از 35 هزار کشته برجای گذاشت و حدود نیمی از ساکنان را آواره کرد. شایان ذکر است که روسیه و ایران، از نظام سوریه حمایت می‌کنند و ترکیه حامی برخی از گروه‌های اپوزیسیون است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید