.
.
.

هشدار ترامپ به اسد درباره حمله به ادلب: «ممکن است هزاران تن کشته شوند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به بشار اسد رئیس‌نظام سوریه و دو هم‌پیمانش روسیه و ایران، نسبت به «حمله بی‌پروا» به استان ادلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، هشدار داد و گفت «ممکن است هزارن تن کشته شوند».

ترامپ دوشنبه 3 سپتامبر در توئیتی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، نوشت: «روس‌ها و ایرانی‌ها، با مشارکت در این فاجعه انسانی احتمالی، مرتکب اشتباه سترگی خواهند شد».

او افزود: «شاید صدها هزاران تن کشته شوند، اجازه چنین رویدادی را ندهید».

پیش از این سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفته بود نمی‌توان تا آینده‌ای نا معلوم، استان ادلب را به حال کنونی‌اش رها کرد. او همچنین بر ضرورت تفاوت قائل شدن میان گروه‌های اپوزیسیون میانه‌رو و تروریست‌ها، تاکید کرد.

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، بر ضرورت پاکسازی ادلب از کسانی که «گروه‌های تروریست» نامید، تاکید کرد. این سخنان ظریف در سفر ناگهانی‌اش به دمشق پایتخت سوریه مطرح شد که طی آن با بشار اسد دیدار کرد.

در مقابل، آلمان و فرانسه، نسبت به پیامدهای عملیات نظامی احتمالی نظام سوریه در ادلب هشدار دادند و آن را «فاجعه‌بار» توصیف کردند. هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در این باره گفت که مایل است «مانع وقوع فاجعه انسانی در ادلب» شود. او تاکید کرد که این موضوع را در جریان سفرش به ترکیه در روزهای 5 و 6 سپتامبر جاری، به بحث خواهد گذاشت.

از سویی وزارت امور خارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای، نسبت به «عملیات تهاجمی گسترده احتمالی نیروهای نظام سوریه و متحدانش در منطقه کم تنش در ادلب» ابراز نگرانی کرد. وزارت امور خارجه فرانسه افزود که چنین عملیاتی می‌تواند «پیامدهای فاجعه‌بار» از جمله «فاجعه انسانی و فاجعه موج بزرگ آوارگی» به همراه داشته باشد.