ترامپ: جان کری پدر توافق پایان یافته با ایران در فکر ریاست‌ جمهوری است؛ من خوش شانسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، دوشنبه 3 سپتامبر، با اشاره به برخی خبرهای منتشره از احتمال نامزدی جان کری وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده این کشور، با کنایه او را «پدر توافق تمام شده با ایران» نامید و از خوش شانس بودن خود سخن گفت.

ترامپ در توئیتی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرده، نوشته است: «می‌بینیم که جان کری پدر توافق (اتمی) پایان یافته با ایران، در فکر ریاست‌جمهوری است. من باید خوش شانس باشم. هرچند در حال حاضر اوضاع خوب به نظر می‌رسد. البته برای من!»

اشاره ترامپ به رهبری مذاکرات هسته‌ای با ایران توسط کری در چارچوب گروه 1+5 است که در آن آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان حضور دارند.

کری در دوره وزارت امور خارجه در دولت باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، بارها به صورت مستقیم با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، گفت‌وگو کرد. دیدارهای مستقیم در این سطح که برای نخستین بار پس از چند دهه صورت می‌گرفت، به توافق اتمی انجامید.

برپایه این توافق که سال 2015 امضا شد، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

ماه مه گذشته اما ترامپ که از ابتدا با این توافق مخالف بود و آن را بدترین توافق ممکن توصیف می‌کرد، خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران را اعلام و دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران را امضا کرد.

اکنون بسته نخست تحریم‌ها اجرا شده و پیش‌بینی می‌شود در صورت تغییر نکردن شرایط، بسته دوم تحریم‌ها که شامل صنعت نفت و بانک مرکزی ایران است نیز اجرا شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم