ترکیه «هیئت تحریر الشام» را در «فهرست گروه‌های تروریستی» قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با طرح‌ریزی و تدارک رژیم اسد برای حمله به استان ادلب، ترکیه روز جمعه 31 آگوست 2018 گروه موسوم به « هیئت تحریر الشام» یا همان «جبهه النصره» سابق را «سازمانی تروریستی» خوانده و در لیست گروه‌های «تروریستی» در این کشور قرار داد.

روزنامه رسمی ترکیه روز جمعه اعلام کرد، دولت این کشور گروه موسوم به هیئت تحریر الشام و کلیه اسامی و عناوین به کار رفته از سوی این گروه را که پیش از این به عنوان شاخه‌ای از سازمان القاعده به شمار می‌رفت وارد لیست گروه‌های «تروریستی» کرد.

جبهه النصره در سال 2016 به جبهه « فتح الشام» تغییر نام داده بود مجموعه‌ای که سال گذشته منحل اعلام شد اما طرفداران این گروه به همراه طرفداران دیگر سازمان‌ها، سازمانی جدید را تشکیل داده نام آن را «هیأت تحریر شام» نهادند. هم اکنون هیأت تحریر الشام 60 درصد استان ادلب را در کنترل خود دارد.

از چندین هفته گذشته بدین‌سو رژیم بشار اسد خود را برای انجام حمله‌ای گسترده و بزرگ به استان ادلب آماده می‌کند و در این راستا علاوه بر طرح‌ریزی عملیات، نیرو، تجهیزات و ادوات نظامی خود را به این استان گسیل کرده است.

حمله نظامی احتمالی اسد به استان ادلب که در شمال غرب سوریه و هم مرز با ترکیه است از آغاز بحران در سوریه در سال 2011 تا کنون در نوع خود بزرگترین حمله نظامی رژیم به مواضع مخالفان سوری است.

در حال حاضر مذاکرات فشرده‌ای بین آنکارا و مسکو درباره اوضاع و تحولات سوریه در حال انجام است، اما هنوز معلوم نیست که رویکرد جدید ترکیه در قرار دادن هیئت تحریر الشام در فهرست گروه‌های «تروریستی» شاخصی از حمایت این کشور از حمله نظامی به ادلب است یا اینکه با انگیزه‌های دیگری انجام شده است.

بنا به نظر کارشناسان ترکیه پیش‌تر نسبت به احتمال وقوع «فاجعه‌ای انسانی» در صورت اقدام رژیم اسد به گزینه نظامی هشدار داده بود اما احتمال می‌رود در شرایط کنونی با انجام حمله‌ای محدود در ادلب موافق باشد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size