.
.
.

فرانسه خواستار مذاکره درباره برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه بار دیگر درخواست مذاکره در مورد برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در مناقشه‌های خاورمیانه شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لودریان پنجشنبه 30 اوت گفت که ایران نمی تواند از مذاکره بر سر موضوعات بغرنجی همچون برنامه موشک‌های بالستیک یا نقشش در مناقشات خاورمیانه اجتناب کند.

روز دوشنبه 27 اوت نیز امانوئل مکرون وزیر امور خارجه فرانسه د در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، خواستار گفت‌وگوی فراگیر میان تهران و غرب از جمله درباره برنامه موشکی ایران به منظور نجات توافق هسته‌ای (برجام) شده بود.

توافق هسته‌ای یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به توافقی گفته می‌شود که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به دلیل این برنامه، لغو شد.

ماه مه گذشته، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خروج یک‌جانبه کشورش را از برجام اعلام و دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای ایران را صادر کرد. او که از ابتدا با برجان که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا منعقد شد، مخالف بود و می‌گوید به دنبال «توافق خوب» است. ترامپ همچنین آمادگی خود را برای گفت‌وگوی «بدون پیش شرط» با مقام‌های ایران اعلام کرد؛ سخنی که با استقبال مقام‌های ایران مواجه نشد.

مقام‌های سیاسی و نظامی ایران بارها بر «غیر قابل مذاکره بودن» برنامه موشکی این کشور، تاکید دارند.