.
.
.

آمریکا: دیوان بین‌المللی دادگستری صلاحیت بررسی شکایت ایران را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 28 اوت به قضات دیوان بین‌المللی دادگستری گفت که صلاحیت بررسی درخواست ایران برای صدور فرمان تعلیق تحریم‌های هست‌ای واشینگتن علیه تهران را ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جنیفر نیوستد وکیل مدافع وزارت امور خارجه آمریکا در جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه گفت: «معاهده 1955 که بر اساس آن ایران علیه ایالات متحده شکایت کرد، پایه‌ای برای صلاحیت دیوان در بررسی این شکایت ایجاد نمی‌کند».

ایران برای لغو تحریم‌های وضع شده توسط دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، در دیوان بین‌المللی دادگستری اقامه دعوا کرد.

تهران در شکایت خود می‌گوید تحریم‌های آمریکا که به اقتصاد ایران ضربه می‌زند، نقض معاهده دوستی سال 1955 میان ایران و آمریکا به شمار می‌آید.

انتظار می‌رود برنامه دفاعیه وکلای آمریکا برپایه عدم صلاحیت دیوان بین‌المللی دادگستری در بررسی این شکایت استوار باشد. آن‌ها همچنین خواهند گفت که معاهده دوستی دو کشور از اعتبار ساقط شده و تحریم‌ها نقض معاهده‌ای نیست.

جلسات شفاهی دیوان که چهار روز به طول خواهد انجامید، برای صدور حکمی موقت برگزار می‌شود تا تصمیم نهایی طی یک ماه پس از آن گرفته شود.

احکام دیوان بین‌المللی دادگستری الزام آور است، اما این دادگاه ابزاری برای اجرای احکام خود ندارد؛ از این رو نادیده گرفتن احکام صادره از دیوان از جمله از سوی ایالات متحده، مسبوق به سابقه است.