.
.
.

بوسه‌های مرگبار اینگونه می‌توانند جان افراد را بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پژوهشگران آمریکایی به تازگی از گسترش نوعی بیماری خبر داده‌اند که از طریق بوسیدن لب‌ها میان افراد منتقل می‌شود و می‌تواند سکته مغزی و مرگ را به ارمغان بیاورد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی دیلی میل حشره‌ای که با نام «ساس بوسه‌زن» شناخته می‌شود، می‌تواند بیماری شاگاس «Chagas» را میان افراد مختلف منتقل کند. این حشره بیشتر صورت، اطراف‌ دهان و لب‌ها را نیش زده و ویروس بیماری شاگاس را وارد بدن افراد می‌کند. تماس لب‌های افراد با یکدیگر احتمال گزش توسط حشره بوسه و انتقال بیماری شاگاس را می‌افزاید.

شاگاس نوعی بیماری انگلی استوایی است که در ابتدا در آمریکای مرکزی و جنوبی شیوع پیدا کرد و بعدها با ایالات متحده آمریکا نیز رسید. منابع پزشکی در آمریکا می‌گویند تاکنون دست‌کم 300 هزار نفر در ایالات متحده به این «ویروس» خطرناک مبتلا شدند.

«انجمن قلب» در آمریکا با انتشار بیانیه هشدار داد که اگر پزشکان این کشور قادر به شناسایی ویروس شاگاس و تشخيص راه‌هاى درمان این ویروش خطرناک نباشند، جهان با شیوع بیماری «فاجعه باری» روبرو خواهد شد.

برخى پزشکان شرکت‌کننده در این تحقیق می‌گویند، بیماری از طریق نیش حشرات گسترش نمی‌یابد بلکه اول از مدفوع حشره و سپس از طریق زخمی که نیش حشره ایجاد کرده وارد بدن انسان می‌شود. علائم ابتلای به این بیماری تب، سردرد، خستگی، عفونت و تورم در نزدیکی مکان نیش حشره یا پشه اعلام شده‌اند.

براساس اعلام مرکز کنترل بیماری‌ها در ایالات متحده، بیماری شاگاس دارای دو مرحله حاد و مزمن است و که مرحله حاد اشاره به هفته‌های اول بیماری دارد. در مرحله مزمن عفونت در بدن بیماران مبتلا به شاگاس منتشر می‌شود.

طبق گفته مرکز پژوهش پزشکی آمریکا «AHA»، میزان موفقیت درمان بیماری شاگاس در مراحل اولیه 60 تا 90 درصد است اما در مرحله مزمن ویروس وارد عضلات قلب و رگ‌های خون می‌شود و به سکته مغزی یا سکته قلبی منتهی می‌شود.

طبق برآورد مرکز کنترل بیماری در آمریکا «CDC» تاکنون حدود هشت میلیون نفر در مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی به بیماری شاگاس هستند اما از آن بیماری خود اطلاعی ندارند.