.
.
.

جان مک‌کین اینگونه در ویتنام اسیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی که روز شنبه 25 آگوست 2018 در سن 81 سالگی در اثر سرطان مغز درگذشت، 5 سال از سال‌های جوانی‌اش را در ویتنام شمالی به عنوان اسیر جنگی گذراند. او در آن زمان خلبان نیروی دریایی ارتش ایالات متحده آمریکا بود. با این حال مک‌کین علیرغم همه شکنجه‌هایی که در ویتنام متحمل شده بود، وارد دنیای سیاست شد و تا مرز ورود به کاخ سفید، به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا پیش رفت. او که سه دهه در مجلس سنای این کشور حضور داشت، در سال 2000 به عنوان رقیب جورج بوش پسر و در سال 2008 به عنوان رقیب باراک اوباما وارد انتخابات ریاست‌جمهوری شد ولی در همه دو مورد از رقبایش شکست خورد.

جان مک‌کین با نام کامل جان سیدنی مک‌کین سوم در 29 آگوست 1936 در منطقه کانال پاناما در خانواده‌ای با سابقه نظامی به دنیا آمد. یکی از اجداد او در جنگ انقلاب آمریکا که به استقلال این کشور منجر شد، حضور داشت. او در سال 1954 به مانند پدر و پدربزرگش به نیروی دریایی ارتش آمریکا پیوست؛ جایی که بعدها درباره آن گفت: «جایی که به آن تعلق دارم ولی از آن می‌ترسم.»

او بارها در شهر آناپولیس ایالت ماریلند، جایی که آموزش‌های نظامی برگزار می‌شد، از دستورات و قوانین سرپیچی کرد و بعدها از این سرپیچی‌ها با افتخار یاد کرد. مک‌کین با رتبه 895 از میان 899 نفر فارغ‌التحصیل شد.

در 26 اکتبر 1967 مهم‌ترین حادثه زندگی نظامی مک‌کین در جنگ ویتنام رخ داد. او در حالی که با هواپیمای اسکای هاک A-4E خود در حال بمباران هانوی بود، مورد هدف قرار گرفت. مک‌کین توانست با پریدن از هواپیما بالای یک دریاچه کوچک، خود را نجات دهد ولی بعد از مدتی دستگیر و به اسارت گرفته شد. هواپیمای او با یک موشک ضدهواپیما که توسط شوروی سابق ساخته شده بود، مورد هدف قرار گرفت. او توانست با چتر به بیرون از هواپیما بپرد ولی ویتنامی‌ها که در محل فرود، انتظار او را می‌کشیدند، خلبان جوان آمریکایی را اسیر کردند.

مک‌کین در آن زمان در حال بمباران یک ایستگاه تولید برق در شهر هانوی بود و در هنگام پریدن از هواپیما به شدت زخمی و از هوش رفته بود.

او 5 سال در زندان‌های ویتنام و در جایی به نام هانوی هیلتون در اسارت ماند و به شدت مورد شکنجه قرار گرفت و دست‌ها، پاها و کتفش شکسته شد. مک‌کین در سال 2017 گذشت بیش از نیم قرن از این اتفاق را در توئیتر جشن گرفت و با انتشار فیلمی درباره آن دوران و همرزمانش گفت که خدمت نظامی «افتخار تمام زندگی» او بود.

در سال 1973 دو ماه پس از توافق پاریس که منجر به پایان جنگ ویتنام بود، جان مک‌کین که در آن زمان 36 سال سن داشت، آزاد شد. حدود 10 سال پس از آن و در سال 1982 مک‌کین به عنوان نماینده ایالت آریزونا وارد کنگره آمریکا شد و پس از دو دوره نمایندگی، به مجلس سنا رفت.