.
.
.

ادعا درباره فواید الکل خیالبافی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک پژوهش جدید نشان داد مصرف روزانه الکل هر چقدر هم که اندک باشد، آثار منفی برای سلامت انسان در پی دارد و ادعاها درباره این که مصرف روزانه یک لیوان شراب برای بدن مفید است، هیچ پایه و اساسی ندارد.

در پژوهشی که توسط مجله «ذ لانست» منتشر شد، مقدار مصرف الکل و تاثیر آن روی سلامتی افراد در 195 کشور جهان بین سال‌های 1990 تا سال 2016 مورد مطالعه قرار گرفت. در حال حاضر تعداد مصرف‌کنندگان الکل در جهان به 2 میلیارد و 400 میلیون نفر می‌رسد که 63 درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند.

پژوهشگران می‌گویند که تنها در سال 2016 تعداد 2 میلیون و 800 هزار نفر بر اثر مصرف الکل جان باخته‌اند. در آن سال مصرف الکل هفتمین عامل مرگ و میر زودرس و معلولیت‌ها در جهان بود. همچنین نوشیدن الکل عامل اول مرگ و میر در نتیجه خودکشی و حوادث میان افراد بین 15 تا 49 سال بود.

پژوهش منتشر شده نشان داد مصرف روزانه یک لیوان الکل در طول یک سال، خطر ابتلا به یکی از 23 اثر منفی الکل شامل سرطان، بیماری‌های قلب و عروق، سکته‌های مغزی، سیروز کبدی، رفتارهای خشونت‌بار و غیره را میان افراد بین 15 تا 49 سال به مقدار 0.5% افزایش می‌دهد.

امانوئلا گاکیدو، پژوهشگر دانشگاه واشنگتن و از افراد مشارکت‌کننده در این پژوهش گفت: «مصرف الکل برای سلامتی افراد خطرات جدی دارد و آنها که می‌گویند مصرف یک یا دو لیوان الکل برای سلامتی مفید است، خیالبافی می‌کنند.»

در میان کشورهای جهان، رومانی از نظر مصرف الکل در میان مردان، در رده اول جهانی قرار دارد. رومانیایی‌ها روزی 8.2 لیوان الکل می‎‌خورند. پس از رومانی، پرتغال و لوکزامبورگ با 7.3 لیوان در روز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. از نظر مصرف الکل در میان زنان اوکراین در صدر قرار دارد. زنان اوکراینی روزانه 4.2 لیوان الکل می‌خورند. آندورا و لوکزامبورگ با 3.4 لیوان در روز در رده‌های بعدی قرار دارند.