.
.
.

آیا روسیه بر سر اخراج نیروهای ایران از سوریه با آمریکا به توافق خواهد رسید؟

«ایران دیگر برای ولادیمیر پوتین مهم نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش منابع غربی، روسیه در تلاش است تا ضمن هماهنگی با آمریکا، نزدیک‌تر شدن به کشورهای عربی به منظور دعوت آنان به مشارکت در گفت‌گوهای صلح سوریه، برای پایان دادن به حضور نظامی ایران در سوریه، طرحی آرام و تدریجی را از طریق بازگشت به روند مذاکرات به اجرا بگذارد.

روزنامه «واشنگتن پست» در مقاله‌ای به اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده پرداخته که گفته بود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به آمریکا اطلاع داده که حضور ایران در سوریه با منافع روسیه همراه نیست و خواهان اخراج همه نیروهای وابسته به ایران از سوریه است، او سخنان پوتین را دلیلی بر جدیت طرح برنامه مسکو ارزیابی کرده است.

علیرغم رد رسمی این اظهارات از سوی مقامات روس و ضمن «سازنده» توصیف کردن نقش ایران در سوریه، منابع امریکایی اما می‌گویند، روسیه خواستار همکاری واشنگتن برای بیرون راندن نیروهای سپاه پاسداران ایران و شبه‎نظامیان وابسته از سوریه شده است.

از سوی دیگر، اسرائیل که برای از بین بردن نفوذ ایران در مرز شمالی خود در سوریه، ایالات متحده را زیر فشار گذاشته، بر این باور است که متقاعد کردن روسیه درباره پایان دادن به حضور ایران در سوریه می‌تواند بهترین راه حل باشد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، روز پنج‌شنبه طی نشستی مطبوعاتی در ژنو در پایان دیدار با همتای روس خود گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با تمایل ما برای خروج نیروهای ایران از سوریه هم نظر است.

در همین راستا، شروط دولت ترامپ برای مذاکره مجدد با ایران شامل خروج نیروهای این کشور از سوریه است. ناظران می‌گویند استراتژی ایالات متحده برای تشدید فشار مالی علیه ایران همراه با اعمال تحریم‌ها، با هدف بازگرداندن تهران به میز مذاکره است تا با شرط خروج از سوریه در چارپوب توافق‌های کلی موافقت کند.

در غیر این صورت نیز بحران اقتصادی ایران بدتر خواهد شد و نظام جمهوری اسلامی مجبور خواهد شد هزینه‌های مالی مداخلات نظامی خود در خارج از کشور را کاهش دهد و در نهایت نیروهای خود از سوریه را بازگرداند.

«ایران دیگر برای ولادیمیر پوتین مهم نیست»

مجله واشنگتن اگزمینر Washingtonexaminer گزارش داده که روسیه به منظور افزایش معاملات تجاری با کشورهای معتدل عرب که خواهان پایان گرفتن بحران سوریه هستند، تلاش برای کاهش تدریجی حضور ایران در سوریه را آغاز کرده است.

نویسنده مقاله تام روگان، معتقد است که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه ، آرام آرام و به طور برنامه‌ریزی شده عمل می‌کند تا حمایت خود از منافع ایران در سوریه را کاهش دهد.

روگان می‌گوید، پوتین همواره به دنبال کاهش نفوذ امریکا به عنوان یک قدرت بزرگ بین‌المللی در خاورمیانه و برقراری نقشی همطراز با واشنگتن در منطقه بوده است، لذا او مایل است تا از طریق معامله با کشورهای عربی به ویژه در زمینه خريد تجهيزات نظامی و صنعتی از روسيه و نیز برخورداری مسکو از مزايای دسترسی به انرژی و ديگر فرصت‌های بازارهای این کشورها، در مقابل بر سر اخراج ایران از سوریه معامله کند.

این نویسنده همچنین معتقد است که پوتین می خواهد امتیازات کوتاه مدتی به ترامپ بدهد تا فشار اقتصادی آمریکا بر روسیه را بکاهد یکی از این امتیازها می‌تواند فشار بر ایران برای بیرون بردن نیروهایش از سوریه باشد.

تام روگان در پایان می‌نویسد: «ایران دیگر برای ولادیمیر پوتین مهم نیست».