فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا، بریتانیا و فرانسه: اگر اسد از اسلحه شیمیایی استفاده کند واکنش نشان خواهیم داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ایالات متحده آمریکا، فرانسه و بریتانیا، سه‌شنبه 22 اوت، تهدید کردند در صورتی که نظام سوریه به ریاست بشار اسد، در حمله احتمالی برای بازپس گیری استان ادلب از مخالفان، از اسلحه شیمیایی استفاده کنند، واکنش نشان خواهند داد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سه کشور در بیانیه مشترکی، نسبت به حمله نظامی احتمالی به ادلب و عواقب انسانی ناشی از آن، ابراز «نگرانی شدید» کردند.

  در این بیانیه آمده است: «ما بر نگرانی خود از احتمال استفاده غیر قانونی دیگر از اسحله شیمیایی، تاکید می‌کنیم. مصمم به واکنش هستیم در صورتی که نظام اسد بار دیگر از اسلحه شیمیایی استفاده کند».

  بیانیه این سه کشور عضو دائم شورای امنیت سزمان ملل متحد، به مناسبت گذشت پنج سال از حمله با گاز سارین به منطقه غوطه در حومه دمشق پایتخت سوریه صادر شده است؛ حمله‌ای که بیش از 300 کشته برجای گذاشت.

  این حمله که غرب نظام اسد را مسئول آن دانست، به توافق آمریکا و روسیه برای از میان بردن اسلحه شیمیایی سوریه و ابزارهای ساخت این جنگ‌افزار مرگبار انجامید.

  در بیانیه سه کشور آمریکا، بریتانیه و فرانسه آمده است: «موضع ما در قبال به کارگیری اسلحه شیمیایی توسط نظام اسد، تغییر نکرده است».

  آن‌ها افزودند: «همان‌گونه که پیشتر گفتیم، به هرگونه به کارگیری اسلحه شیمیایی توسط نظام اسد که عواقب انسانی مرگبار برای سوری‌ها دارد، واکنش مناسب را نشان خواهیم داد».

  ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا آوریل گذشته، در واکنش به حمله شیمیایی به شهرک دوما که تعداد زیادی قربانی برجای گذاشت، مواضعی در سوریه را بمباران کردند. این حملات هوایی که یک شب به طول انجامید، سه موضع را هدف قرار داد. در همین حال روسیه هشدار داد که هرگونه مداخله نظامی در سوریه، به بزرگ‌تر شدن گستره جنگ خواهد انجامید.

  هفت سال پس از جنگ در سوریه، اکنون اسد باز پس گیری استان ادلب واقع در مرز با ترکیه را، به عنوان هدفی برای خود ترسیم کرده است. این استان بزرگترین منطقه‌ای است که همچنان در کنترل مخالفان قرار دارد.

  نیروهای نظام سوریه، جنوب شرق استان که در آن 2.5 میلیون تن ساکنند را کنترل می‌کنند. بیش از نیمی از ساکنان ادلب، آوارگانی هستند که برپایه توافقات محلی برای تسلیم مخالفان، به اتوبوس به این منطقه منتقل شده‌اند.

  قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته آینده اوضاع انسانی در سوریه را به بحث بگذارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران