فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هند کاهش خرید نفت از ایران را به میزان 50% بررسی می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هند، دومین خریدار بزرگ نفت ایران، در حال بررسی کاهش واردات نفت از ایران به مقدار نصف است تا در مقابل، معافیتی از آمریکا برای ادامه تعامل با تهران به دست آورد.

  خبرگزاری بلومبرگ چهارشنبه 15 اوت به نقل از منابع آگاه در این باره نوشت: «مسئولان آمریکایی مساله امتیاز دادن مشروط در زمینه تحریم‌های را در مذاکرات ماه گذشته در هند، به بحث قرار گذاشتند».

  این مسئولان که خواستند هویتشان فاش نشود، گفتند: «مذاکرات محرمانه بود. هند تاکید کرد که نمی‌تواند از خرید نفت ایران به طور کامل چشم پوشی کند زیرا با قیمت‌هایی رقابتی از ایران نفت دریافت می‌کند».

  هند انتظار دارد ماه آینده پاسخی در این زمینه از آمریکا دریافت کند.

  دولت آمریکا که اجرای بسته نخست تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کرده، خود را برای اجرای بسته دوم تا اویل نوامبر آینده آماده می‌کند. در دور تازه، صنعت نفت و بانک مرکزی ایران هم تحریم خواهد شد.

  مقام‌های آمریکایی می‌گویند که در صددند، صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. اما با وجود اعتراض کشورهایی همچون چین و هند که وارد کنندگان بزرگ نفت ایران هستند، احتمالا این کشورها به توافقی با واشنگتن در این زمینه برسند.

  در حالی که ژاپن و کره جنوبی، پایبندی کامل خود را به تحریم‌های آمریکا اعلام کردند، اما ایالات متحده در متقاعد کردن کشورهای اتحادیه اروپا برای توقف تعامل با ایران، با موانعی روبرو است.

  به نظر می‌رسد که ایالات متحه با این کشورها به طور جداگانه‌ای مذاکره می‌کند تا آن‌ها را به توقف خرید نفت از ایران متقاعد کند؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، ضربه سنگینی به اقتصاد بحران زده ایران وارد خواهد کرد.

  برآوردها نشان از آن دارد که هند در 12 ماه گذشته تا 31 مارس پیشین، 22.6 میلیون تن نفت ایرانی خریداری کرده است. این میزان در دوره مشابه سال گذشته، 27.2 میلیون تن بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران